W każdym planie treningowym znajdziemy jakieś błędy. Sami wiele ich popełniamy, często nieświadomie, dlatego warto skupić się na ich wyeliminowaniu. Przedstawiamy Wam kilka głównych błędów, jakie popełnia większość osób aktywnych fizycznie.

Zbyt dużo jedzenie przed treningiem

Nadmierne spożycie przed treningiem zaburza metabolizm, obciąża żołądek oraz może negatywnie wpływać na spalanie tkanki tłuszczowej. Spożywanie węglowodanów prostych przed wysiłkiem wpływa na to, że zamiast spalać zbędne kalorie zgromadzone w formie tłuszczu, spalane to, co jest w żołądku.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem spożycie białka serwatki na 30-40 minut przed treningiem. Pozwoli to na zwiększenie syntezy białka oraz ich ochronę przed katabolizmem.

Niezmienność ćwiczeń

Wykonywanie tych samych zestawów ćwiczeń w każdym tygodniu nie wpłynie na rozwój naszych mięśni. Tylko te rzeczy, które są nowe dla naszego ciała są w stanie je rozwinąć.

Ciało jest inteligentną maszyną, którą zapamiętuje ćwiczenia i bardzo szybko przystosowuje się do ich wykonywania. Nie oznacza to, że powinniśmy na każdym treningu rezygnować z efektywnych dla nas ćwiczeń, jednak powinniśmy zachowywać zmienność np. w ilości serii lub powtórzeń.

Zbyt długi odpoczynek między seriami

To bardzo popularny błąd. Praktyczni większość osób zbyt długo odpoczywa tracąc rozgrzanie mięśni i spowalniając swój metabolizm. Oczywiście długość przerwy zależy od intensywności, jednak nigdy nie może trwać ona zbyt długo. Średnia długość przerwy to 1 minuta. Pamiętajmy jednak o tym, że im krótsza przerwa, tym większa intensywność ćwiczeń.

Pełne podejście do mięśni brzucha

Podobnie jak z innymi partiami, nie możemy ograniczać się tylko do wybranych ćwiczeń. Bardzo często trenerzy zalecają wyłącznie skurcz mięśni brzucha nie uwzględniając innych ćwiczeń. Trening powinien obejmować zarówno ćwiczenia ze skurczem, jak i ćwiczenia z pełnym zakresem ruchu.

Rozciąganie przed treningiem

Rozciąganie dzieli się na statyczne i dynamiczne. Warto wiedzieć, które kiedy należy wykonywać. Wykonywanie rozciąganie statycznego przed treningiem może obniżyć nasze wyniki podczas treningu. Badania wykazują, że rozciągając się przed wysiłkiem zmniejszamy swoją siłę nawet o 10%, a stabilność ciała nawet o 20%.

Zatem, rozciąganie statyczne wykonujemy po treningu siłowym, natomiast rozciąganie dynamiczne przed.