Jakie są podstawy motywacji? Wydaje się, że motywacja to prosta rzecz, ale jednak nie wszystko „na nas działa”. Jak dobrać i przygotować motywację, która naprawdę pobudzi nas do działania? Oto 4 elementy które należy uwzględnić w motywacji siebie samego oraz innych.

1. Bierz pod uwagę zarówno czynniki osobowe, jak i sytuacyjne.

Największym błędem jaki można popełnić to myśl czy przekonanie, że to osobowość, charakter czy temperament ograniczają naszą motywację. Wszystkie elementy mają znaczenie, od naszej postawy, przez cechy charaktery wpisane w DNA oraz sytuacje w jakich akurat się znajdujemy w życiu.

Niska motywacja to kombinacja wszystkich tych elementów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

To, o czym warto w takiej sytuacji pamiętać, to że łatwiej zmienić otoczenie czyli miejsce bądź metodę treningową niż samego siebie. To wymaga znaczni więcej pracy i trwa o wiele dłużej.

2. Zrozum różne motywy angażowania się w sport.

Nie każdy angażuje się w sport, bo chce być profesjonalistą albo mieć turbo świetną sylwetkę. Motywy są różne. I to należy rozumieć indywidualnie.

Badania Gill (2000) pokazały, że dzieci uczestniczą w sporcie zarówno dlatego, że daje im możliwość rozwijania własnych umiejętności oraz szansę zaprezentowania się, jak i ze względu na wyzwania, zabawę i ekscytację.

Dlatego jeśli zastanawiasz się co może Cię motywować albo jak możesz zwiększyć motywacje, przemyśl kwestie podstawową – dlaczego chcesz być aktywna!

Pamiętajcie jednak o tym, że zawsze spotkacie z wewnętrzną konkurencją np. Wyjście ze znajomy vs. Trening albo relaks z mężem przed telewizorem vs. cardio.  Warto pamiętać o tym, jakie mamy priorytety oraz o odpowiedniem planowaniu czasu.

Obserwuj sam siebie. Zwraca uwagę co sprawia Ci przyjemność, co Cię napędza a co sprawia, że tracisz motywację. Kontroluj to.

3. Modyfikuj środowisko tak, by zwiększać motywację.

Każdy może mieć inne podejście do sportu, aktywności czy rywalizacji. Nie dla każdego celem będzie wymierny efekt w postaci kraty na brzuchu, pobitego rekordu czy wygrania z kimś innym. Dla wielu aktywność i związana z nią motywacja to przede wszystkim zabawa, luźne podejście i świadomość „robienia czegoś”.

Z tym wiąże się także sposób motywacji. Jedni potrzebują silnego trenera, który nawet krzyknie jeśli trzeba, a inni potrzebują bardziej przyjaciela, z którym porozmawiają.

To obserwacja jest kluczowa na realizacji motywacji.

4. Korzystaj z technik psychologicznych lub wsparcia psychologa sportowego.

Główną i podstawową techniką jest WYZNACZENIE CELÓW. Pamiętaj, że nie musisz mieć jednego wielkiego celu. Możesz mieć cele w stylu – krok po kroku. Od mniejszego do większego. To pozwala widzieć efekty, wspinać się po szczeblach i ciągle czuć, że coś jest przed nami.

Sprawdź METODĘ SMART, czyli jak planować realizację celów