Warzywa i owoce możemy dostać codziennie – duże, kolorowe i tanie – w wielkich markerach i w osiedlowych sklepikach. Niestety, piękny wygląd najczęściej jest efektem stosowania dużej ilości nawozów. Kiedy jakaś roślina otrzyma zbyt dużo pestycydów lub herbicydów, wówczas związki chemiczne w niej zawarte mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu w naszym organizmie! Dlatego, warto w warzywa i owoce zaopatrywać się na lokalnych bazarkach lub…zacząć uprawiać samodzielnie! Nie macie ogródka? Nic straconego! Część z jadalnych roślin z powodzeniem możesz uprawiać w domu! Sprawdźcie naszą topkę i zabawcie się w domowych ogrodników!

Papryka

Potrzebuje sporo ciepła i słońca – znajdźcie więc odpowiednio oświetlony parapet i postawcie swoją sadzonkę właśnie tam. Jaki rodzaj? Papryka bananowa i Pimiento to odmiany, które warto wziąć pod uwagę. Upewnijcie się, że macie dużo miejsca – krzaczki papryki lubią się rozrastać.

Sałata

W sklepie sałaty pod dostatkiem. A w nich – pod dostatkiem środków owadobójczych i nawozów.
To warzywo możecie z powodzeniem wyhodować u siebie w domu! Jeśli macie okno wychodzące na południe, co zapewni roślinie dużo słońca, nie macie na co czekać- posadźcie sałatę! Po czterech tygodniach powinna być gotowa do zbioru.

Marchew

Marzy wam się domowa marchewka? To proste! Możecie ją łatwo zasiać! Kupcie nasionka, doniczkę – zasiej ją i już po dwóch tygodniach cieszcie się własnymi warzywami! Marchewki są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe – zawierają karotenoidy i witaminę A – wspierającą zdrowie oczu!

Mandarynki

Co wnoszą do waszego organizmu te owoce? Magnez, błonnik, wapń, fosfor, antyoksydanty… Lista jest długa. Miniaturowe drzewka mandarynkowe możecie kupić w sklepie ogrodniczym. Przesadźcie do możliwie dużej doniczki, koniecznie z otworami na dole, by nie zatrzymywała wody. Mniam!

Pomidory

Kochamy pomidorki! Wykorzystujemy je jako komponenty sałatek, jako baza do sosów, szakszuki, zup… Można je z powodzeniem wyhodować w domowych warunkach! Sadzonkę umieść blisko południowego okna i pamiętaj o przekręcaniu doniczek, by każda strona roślinki otrzymała odpowiednią dawkę słońca!