W ciągu ostatniego roku obserwowaliśmy szeroką gamę trendów związanych z jedzeniem i piciem, odzwierciedlających zmieniające się nastawienie do zdrowia, środowiska i całego społeczeńswa. Zaobserwowaliśmy boom na brunche, buddha bowle i szał na awokado. Co czeka na nas w 2018 roku? Jeszcze więcej wariacji na temat wegańskiej i wegetariańskiej kuchni, dużo hiper-lokalnych produktów i technologie, które pozwolą na szybsze i bardziej efektywne przygotowanie potraw. Bazując na informacjach BBC przygotowaliśmy 5 trendów kulinarnych, które z pewnością pojawią się w nadchodzącym roku.

Pikle, fermentacja – zoom na zdrowe jelita!

Według prognoz, w 2018 roku będziemy zwracać ogromną uwagę na stan naszych jelit. Skupimy się na spożywaniu naturalnych probiotyków, takich jak kimchi, miso, czy kefit, a także nie będziemy się bać dodawać do diety takich produktów jak cebula, czy czosnek. W modzie będą także kiszonki, wszelkiego rodzaju pikle… Nam się to bardzo podoba, a wam?

Napoje bezalkoholowe

Eksperci prognozują, że napoje bezalkoholowe będą coraz bardziej popularne w nadchodzącym roku. Prozdrowotne pokolenie milenialsów pije coraz mniej alkoholu. Aby zapełnić tę lukę, powstanie coraz więcej bezalkoholowych „alkoholi” i mieszanek przypominających drinki, zrobione ze zdrowych, naturalnych składników.

Hawajska kuchnia

Oczywiście, nie mamy na myśli pizzy z ananasem! Znane już u nas miski Poke są na Hawajach codziennym posiłkiem. W 2018 roku ma pojawić się coraz więcej lokali serwujących sushi w misce. Są zdrowe, niebywale kolorowe i pięknie prezentują się w naczyniu!

Pieprz Timut

Uwielbiamy odkrywać nowe przyprawy! Tym razem jest to papryka Timut, z Nepalu. Jest kolczasta, ostra – zaskakująco grejpfrutowa – i pozostawia delikatne ciepło na podniebieniu. Została również wskazana przez souscheche.co.uk i giganta supermarketów Asda jako kolejny duży trend na 2018 rok. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do drinków!

Super-lokalna kuchnia

Obecnie w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach rośnie popularność dań przygotowywanych ze składników pochodzących z odległości…spaceru. Jednym z pionierów tego ruchu jest duński szef kuchni René Redzepi, który w ten sposób przyrządza dania w swojej nagrodzonej dwiema gwiazdkami Michelin gospodzie Noma. Czekamy na Polską odpowiedź!