Niewiele osób jest świadomych tego jak świetnym sportem jest jazda konna. Ja pierwsze swoje doświadczenia z końmi miała jakoś w podstawówce, później na długo zaprzestałem tego cudownego sportu i dopiero w te wakacje wróciłam do niego po wielu latach. Szczerze powiem ze mi zamiłowanie do tych zwierząt nie przeszło ani trochę.
Dzisiaj postaram się, w miarę możliwości, przybliżyć ten sport i pokazać jak wiele korzyści daje człowiekowi.
Zacznę od najmłodszych, bo to właśnie na dzieci konie maja największy wpływ. Jazda konna jest wspaniałą terapią. Już 15 minut jazdy potrafi wyciszyć dziecko, skupić jego uwagę i zaangażować w prace zarówno wszystkie mięśnie jak i głowę. Co więcej nasza pociecha wcale nie musi być chora żeby jeździć konno. W dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat korzystają z telefonów, tabletów oraz gier komputerowych czy konsoli. Uważam ze warto zainwestować w takie lekcje jazdy konnej dla dzieci by zająć ich czas, oderwać uwagę od wirtualnego świata a także zadbać o ich rozwój ruchowy.
No dobrze, ale co takie jazdy dają nam?
Otóż zacznijmy od tego, że są świetnym sposobem na relaks. Praca z koniem powoduję, że schodzi z nas cały stres. Stadniny najczęściej są gdzieś na uboczu gdzie jest dużo miejsca, często łąka, las, dzięki czemu możemy poczuć trochę wolności i swobody. Oczyścimy umysł i uspokoiły myśli.
Kolejne korzyści zauważymy w lustrze. Jazda konna już od pierwszych lekcji bardzo angażuje mięśnie nóg, w szczególności wewnętrzną część ud, która jak wiemy jest ciężka do wytrenowania, mięśnie pośladków oraz łydek. Również nasz kręgosłup, który musimy trzymać prosto wzmocni się i pozwoli rozruszać zasiedziałe podczas pracy kości. Z czasem, im więcej będziemy się uczyć tym więcej grup mięśniowych zaangażujemy. Między innymi mięśnie rąk i brzucha.
Chyba nie muszę dodawać nic więcej. Tego trzeba spróbować. UWAGA- okropnie uzależnia.

ALEKSANDRA GOSK
0Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów
10.0