Każda z nas lubi drobne rytuały. Zapalanie świeczek, masaż stóp, wypicie kawy w ulubionym fotelu… Ostatnio do rytuałów dołączyła także domowa aromaterapia! Jeśli jeszcze jej nie próbowałyście – koniecznie nadrabiajcie zaległości – poczujecie się fantasycznie!

Chętnie sięgamy po sprawdzone od wielu lat metody. Sztuka aromaterapii wykorzystuje moc czystych olejków eterycznych i sięga czasów starożytnych. Wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych pochodzą m.in. z Chin, Indii, Persji czy Egiptu. Zapisy z Dalekiego Wschodu wskazują, że pachnące wyciągi stosowane w wielu zabiegach leczniczych, pozyskiwano drogą destylacji już 5000 lat temu!

Hindusi sądzili, że aromaty otwierają duszę i rozum. Na przestrzeni wieków olejki eteryczne były symbolem bogactwa i stanowiły jeden z najcenniejszych darów. Również Grecy i Rzymianie korzystali z esencji zapachowych. Używano ich także do religijnych obrzędów, a że w czasach antyku ciało ludzkie stanowiło przedmiot kultu, bogaci nie szczędzili środków, by z wykorzystaniem sił natury stać się zdrowszym, silniejszym, piękniejszym i bardziej zmysłowym. Dostępne na wagę złota wyroby: perfumy czy lecznicze maści, dostarczyły posiadaczom nie tylko woni, ale gwarantowały znakomite zdrowie i sprawność do końca życia. Wśród wielu interesujących historii przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen.

Czym jest aromaterapia?

Olejki wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub poprzez skórę (masaże, kąpiel lub kompres). Leczenie zapachem polega na zanurzaniu się w wonnej kąpieli lub przebywaniu w pomieszczeniach pachnących olejkami.
Każdy olejek eteryczny ma swoje właściwości. Wszystkie w podobnym stopniu działają przeciwbakteryjnie, odkażająco, przeciwzapalnie, a nawet przeciwwirusowo. Zastosowanie olejków aromaterapeutycznych pobudza układ odpornościowy organizmu, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo. Olejki eteryczne oddziałują na psychikę. Naturalne olejki eteryczne łagodzą różne bóle stawów, mięśni, głowy, przynoszą ulgę przy kaszlu i katarze oraz przy kobiecych dolegliwościach. Olejki eteryczne mogą usuwać zmęczenie, odprężają i poprawiają humor. Jednak nie wszyscy mogą się poddać pachnącym kuracjom. Aromaterapia jest niewskazana dla alergików, małych dzieci i kobiet w ciąży.

Jakie olejki na jaką okazję?

źródła: bonavita.pl, portal.abczdrowie.pl, drbeta.pl