Ciężko jest uciec od plastiku. Po przeczytaniu książki „Zero Waste” staraliśmy się nosić ze sobą wielorazowe opakowania do sklepu, zrezygnowaliśmy z wody kupowanej w butelce, zainwestowaliśmy w filtr, częściej wybieramy szklane słoiki i butelki, jeśli nie mamy możliwości przynieść swoich własnych pojemników… Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że całkowita rezygnacja z plastiku jest niemalże niemożliwa. Warto jednak zmieniać nawyki, wprowadzać drobne zmiany i zawsze mieć świadomość, że powinniśmy dbać o naszą Błękitną Planetę każdego dnia.

#refusethestraw!

Dziennie zużywa się około 500 milionów słomek. Są oczywiście stworzone z najgorszego dla Ziemi rodzaju materiału, bardzo szkodliwe dla środowiska i…niepotrzebne! Słomki w ogromnych ilościach trafiają do wód, zatruwając morza, rzeki i zagrażając życiu morskim zwierzętom. Powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zużywania słomek – część z nich w prosty sposób znajdziecie za pomocą popularnego hashtagu #refusethestraw. Coraz więcej państw decyduje się także na zmiany w prawie – brytyjski rząd postanowił wytoczyć wojnę plastikowym słomkom i zapowiedział wprowadzenie zakazu ich sprzedaży. Zakaz prawdopodobnie wejdzie w życie w 2019 roku. Podobny przepis ma wejść w życie także w Kaliforni.

Alternatywa – bambusowe słomki!

Zamień plastik na bambus! Poznajcie słomki wielokrotnego użytku. Zrobione z moso bamboo którym nie żywią się pandy. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na ziemi, ponieważ zawiera on naturalnie występujące środki przeciwbakteryjne, nie ma potrzeby stosowania nawozów lub pestycydów w trakcie hodowli – słomki możesz myć jedynie wodą!
Cudowne słomki odkryliśmy na stronie ecobamboo.pl (klik). Znajdziecie tam również ekologiczne, bambusowe szczoteczki do zębów, a także patyczki do uszu.

Konkurs

Mamy dla was wyjątkowy konkurs. W komentarzu pod artykułem napiszcie w jaki sposób dbacie o środowisko. Nie oczekujemy ogromnych elaboratów i wielkich deklaracji – wystarczą małe kroczki i porady! Najciekawszy komentarz wybierzemy już w piątek, 18 maja o 16:00.
Zwyciężczyni otrzyma zestaw od ecobamboo.pl – ekologiczną szczoteczkę i  bambusowe rurki! Powodzenia!

zdjęcie główne: Loluna Collective