Wiesz już, że czeka cię ciężki tydzień? Stresujesz się na samą myśl o nadchodzących pięciu dniach pracy? Gdy się mocno denerwujesz, twoje ciało jest spięte, a hormony, które wydziela nie wpływają dobrze na cały organizm. W jaki sposób odpowiednio się zrelaksować i przygotować na nadchodzący tydzień ze spokojem w ciele i umyśle? Przedstawiamy ćwiczenia, które pomoże wam w tym idealnie!

Co się dzieje ze mną podczas stresu?

W Poradniku Zdrowie czytamy:

Hormony wydzielane przez organizm w czasie stresu działają pozytywnie, ale tyko wtedy, gdy stres trwa krótko, a co za tym idzie – gdy hormony oddziałują tylko przez pewien okres czasu i w niewielkich ilościach. Jeśli stres będzie się przedłużać, a co za tym idzie – organizmu będzie długotrwale pozostawał pod wpływem uwalnianych pod wpływem stresu hormonów, może dojść do rozwoju wielu chorób.
Najgroźniejsze z nich są choroby układu krążenia, m.in. nadciśnienie tętnicze i arytmia, za które odpowiada głównie adrenalina. Niewielka dawka tego hormonu zwiększa częstotliwość rytmu serca, co niekiedy prowadzi do zaburzeń tętna. Za wysoka dawka adrenaliny może spowodować częstoskurcz, podczas którego serce uderza ponad 120 razy na minutę. Poza tym adrenalina może zmniejszyć przepływ nerkowy, powodować szybsze uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki, zwiększyć stężenie glukozy we krwi, prowadzić do hipokaliemii lub do zwiększenia stężenia potasu we krwi.

Z kolei wysoki poziom kortyzolu może spowodować ograniczenie takich procesów, jak gojenie się ran czy działanie systemu immunologicznego, ponieważ kieruje duże ilości glukozy do krwiobiegu w celu zapewnienia zasobów energii na potrzeby alarmowej reakcji organizmu (np. walki lub ucieczki). Kortyzol przyczynia się również do śmierci komórek mózgowych – przede wszystkim komórek hipokampa – struktury kluczowej dla procesów pamięci i uczenia się. Ponadto razem z neuropeptydem Y (hormonem odpowiedzialny za gromadzenie tłuszczu w komórkach) przyczynia się do rozwoju otyłości brzusznej.

Do rozwoju otyłości u osób, które żyją w permanentnym stresie, przyczynia się także noradrenalina – hormon, który powoduje niekontrolowany apetyt na węglowodany, zwłaszcza słodycze.

Jak rozluźnić ciało i zrelaksować umysł?

Należy pamiętać o tym, że regularne ćwiczenia wpływają na nasze dobre samopoczucie i pomogą odzyskać równowagę ducha. Jeśli stresu nie lubisz pozbawiać się podczas mordęczych treningów lub ćwiczeń na sztukach walki, posłuchaj co mówi twoje ciało i wybierz ćwiczenia, które pozwolą ci idealnie wyciszyć się i przygotować na następny tydzień.

Jakie to ćwiczenia?

1. Joga. To w których bardzo dużą rolę odgrywa prawidłowy oddech. Właściwa synchronizacja wykonywanych ruchów z oddechem dotlenia organizm, redukuje stres i w naturalny sposób przywraca wewnętrzną równowagę.
2. Streching. Życie w ciągłym stresie ma nie tylko negatywny wpływ na psychikę, ale także na ciało. U osób zestresowanych napięcie kumuluje się w mięśniach, przez co stają się przykurczone i obolałe. Dotyczy to zwłaszcza mięśni w okolicach karku i lędźwi. Żeby je rozciągnąć, warto trenować stretching – dyscyplinę, która łączy w sobie elementy jogi i pilatesu. Stretching rozluźnia ciało, zwiększa ruchomość stawów i wysmukla sylwetkę. Można traktować go jako oddzielny trening, ale także jako formę relaksu po ćwiczeniach siłowych.
3. Pilates. Treningi pilatesu, oprócz tego, że korzystnie wpływają na umysł, doskonale uelastyczniają i wzmacniają mięśnie. Ćwicząc regularnie, zyskasz świadomość ciała i większą kontrolę nad jego odruchami. Ponieważ ćwiczenia wymagają dużej precyzji i skupienia, wykonując je poprawisz swoją koncentrację i oczyścisz umysł.
4. Tai chi. Tai chi to chińska sztuka walki, niewiele ma jednak wspólnego z agresją i dążeniem do dominacji. Tak naprawdę tai chi jest formą gimnastyki zdrowotnej o charakterze medytacyjnym. Polega na wykonywaniu spokojnych, płynnych ruchów, które wymagają całkowitego skupienia i uniezależnienia od bodźców zewnętrznych.Aby osiągnąć pełną harmonię, uczestnik zajęć musi przejść przez kilka szczebli rozwoju: pokonać napięcie ograniczające ruch, nauczyć się prawidłowo oddychać i zwiększyć umiejętność koncentracji. Ćwiczenia są skuteczne tylko wówczas, gdy wykonujemy je pod okiem doświadczonego nauczyciela.
5. Pływanie. Trening w wodzie doskonale odpręża i rozluźnia spięte mięśnie. Będzie odpowiedni zwłaszcza dla osób, które oprócz problemów ze stresem zmagają się z bólami kręgosłupa. Przemierzając kolejne długości basenów uwolnisz głowę od natrętnych myśli, odzyskasz równowagę psychiczną i wzmocnisz swoje serce.

Jeśli nie macie możliwości iść na basen lub nie chcecie się rozciągać, ćwiczyć jogi, wystarczy krótka medytacja. Usiądźcie przed lustrem, posłuchajcie wyciszającej muzyki i…dajcie sobie czas. Organizm i umysł odwdzięczy się, to pewne!

źródło: poradnikzdrowie.pl, wformie24.poradnikzdrowie.pl