Jagody cytryńca chińskiego nazywane są owocem pięciu smaków – ma zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza i konsumpcyjna. Czerwone, kuliste jagody cytryńca chińskiego są znane jako środek na wątrobę, przemęczenie, a także jako afrodyzjak. Sprawdźcie, dlaczego warto włączyć je do diety i w jaki sposób najlepiej je spożywać!

Cytryniec chiński pomoże w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, osłabienia, rozdrażnienia i niepokoju. Cytryniec – podobnie jak żeń-szeń – wspomaga łagodzenie stanów przemęczenia, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną. Co ważne, cytryniec chiński pomaga budować siłę i wytrzymałość mięśniową, a u sportowców podnosi wydolność organizmu! Oprócz tego, wspomaga aktywność seksualną u mężczyzn i kobiet, działa jak afrodyzjak.

Jagody zawierają witaminę E, schizandrynę (substancję tonizującą i wzmacniającą), łatwo przyswajalne mikroelementy: żelazo, miedź, mangan, nikiel, molibden, tytan i cynk, jak również spore ilości magnezu, potasu i fosforu. Owoce można spożywać na surowo lub po przetworzeniu, np. w postaci suszu, soków, wyciągów, naparów, nalewek itp. Schizandrynę i inne substancje o działaniu leczniczym zawierają również liście, nasiona i kora.

Jak używać?

Owoce cytryńca chińskiego można spożywać suszone, robić z nich nalewki, koktajle, soki, dżemy. Sok z owoców cytryńca chińskiego wzbogaca aromat herbaty i wina. Cytryniec, jako suplement, możesz także przyjmować w kapsułkach.

źródła: clematis.com.pl, poradnikzdrowie.pl