Wyobraź sobie dietę, do której nie musisz podchodzić bardzo rygorystycznie. Dietę, która może towarzyszyć ci całe życie. A do tego taką, która poprawi twoje samopoczucie, zdrowie i wygląd! Za taką uchodzi dieta śródziemnomorska. Poznajcie jej zasady!

Przede wszystkim – warzywa!

Dieta śródziemnomorska bazuje na dużych ilościach warzyw i owoców, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i makaronach. Włosi, Francuzi i Hiszpanie jedzą także bardzo dużo ryb i owoców morza i niewiele czerwonego mięsa.Do naszego menu warto więc wprowadzić bogate w kwasy omega -3 sardynki, anchois, łososie, śledzie i tuńczyki.
Przyprawy? Owszem! Sporo czosnku i cebuli, które słyną z właściwości przeciwbakteryjnych i obniżają ciśnienie krwi. Ważnymi elementami są także: oliwa z oliwek, orzechy, ziarna zbóż, a także przyprawy takie jak kminek, tymianek, szałwia, oregano. W diecie tej ważne jest, by pamiętać o znacznym ograniczeniu dodawania soli!
Wino? Pewnie, że tak! W diecie śródziemnomorskiej tradycją jest spożywanie lampki wina do obiadu. Dobroczynne działanie wina pitego w umiarkowanych ilościach wynika z obecności silnych przeciwutleniaczy o nazwie resweratrol. Nie należy jednak przekraczać tej ilości.

Przecież makaron tuczy!

Oczywiście, spożywając duże porcje węglowodanów nie schudniemy, jednak pełnoziarnisty makaron w towarzystwie warzyw i chudych ryb (bez sosu) jest zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem, który pomoże w odchudzaniu! Jeśli zależy ci na zrzuceniu kilku kilogramów, stosując tę dietę musisz pamiętać o kilku zasadach:

1. Unikaj smażenia w wysokich temperaturach i nie używaj powtórnie tej samej oliwy
2. Ogranicz spożywanie wędlin, mleka i serów
3. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej
4. Nie stresuj się!
Spożycie wędlin, nawet chudych, pełnego mleka i tłustych serów ograniczyć do minimum.
Pić dużo niegazowanej wody mineralnej.
Unikać stresów.

Efekty diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska nie jest dietą stricte odchudzającą, lecz stylem odżywiania dla osób aktywnych, dbających o zdrowie. Ten rodzaj żywienia uważany jest za jeden z najlepszych wzorców pozwalających na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Osiągnięcie wymarzonej sylwetki to nie jedyna zaleta tej diety. Znakomicie sprzyja pracy układu krążenia, obniża poziom cholesterolu, a także pozwala regulować ciśnienie. Ogromną rolę odrywają owoce i warzywa dostarczające naszemu organizmowi całą gamę witamin i antyoksydantów regulujących jego funkcjonowanie. Znaczna ilość błonnika reguluje układ trawienny, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego. Produkty zjadane w diecie śródziemnomorskiej przyczyniają się do podnoszenia odporności, działają bakteriobójczo (np. czosnek, cebula) i opóźniają procesy starzenia. Badania wykazały, że tradycyjna dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca.

źródła: bonavita.pl / poradnikzdrowie.pl /