Co chwile pojawiają się nowe marki produkujące kosmetyki naturalne. Coraz częściej ludzie w naszym kraju decydują się na wprowadzenie własnej marki na rynek. W 100% naturalne kosmetyki zachwycają coraz więcej osób. Jednak dalej są takie, które nie chcą się na nie zdecydować ze względu na cenę. Dlaczego kosmetyki naturalne są droższe?

Półki w drogeriach pękają w szwach. Znajdziemy tam produkty z najniższej półki cenowej, jak i te z najwyższej. Kosmetyki naturalne są zazwyczaj gdzieś w połowie. Wiele osób zastanawia się dlaczego tak jest. Przecież są wykonane z olejów, glinek i innych naturalnych produktów. Ze względu na to powinny być bardzo tanie. Odpowiedź jest bardzo prosta. Większość marek na Polskim rynku, to są małe manufaktury. Produkty te nie są robione hurtowo na skalę światową. Producent wybiera produkty najwyższej jakości, które tanie nie są. Dodatkowo warto pamiętać, że to nie maszyna wykonała nasz krem, czy mydło. Był to człowiek, który samodzielnie wykonał wszystko od samego początku do końca. Nie dość, że naturalne to jeszcze handmade. Mało kto decydując się na jakiś produkt w sklepie zastanawia się jakie czynniki były brane pod uwagę przy ustalaniu ceny. A jak widzimy same oleje i naturalne produkty w składzie, to od razu myślimy, że to nie mogło być drogie. Ale jednak. Wyprodukowanie kosmetyku na skalę światową, bardzo często sygnowanego nazwą znanego projektanta jest dużo tańsze. A gdy zobaczymy znaną nazwę na kosmetyku, to nie zastanawiamy się dlaczego kosztuje on kilkaset złotych, bo przecież jest on znanej na całym świecie marki. W porównaniach składów możemy zobaczyć czym różni się bardzo drogi krem i krem naturalny.

Co wpływa na cenę końcową kosmetyku?

 • Koszty użytych do wytworzenia go substancji. Naturalne, dobrej jakości oleje czy inne substancje nie są tak tanie! Nie możemy też kupować ich na zapas.
 • Koszty utrzymania pracowni. Prąd, woda, sprzęt nie jest za darmo.
 • Koszty raportów bezpieczeństwa. Bez tego ani rusz.
 • Koszty utrzymania działalności gospodarczej. Księgowa, podatki, pracownicy, grafik.
 • Testy produktu przed wypuszczeniem ostatecznej wersji. Zanim rozpoczniemy sprzedaż musimy mieć pewność, że nasz produkt jest idealny z każdej strony.
 • Opakowanie. Często szklane, czyli nie najtańsze z możliwych.
 • Marketing. Reklama kosztuje! Darmowe próbki też musiały być wyprodukowane, czyli ktoś za to zapłacił.
 • Zysk dla sklepu. Przecież nikt nie wystawi naszego produktu w swoim sklepie za darmo.
 • Produkowana ilość. Na koniec dnia wyprodukowanie kilkuset tysięcy kremów jest tańsze niż kilkudziesięciu.
 • Poświęcony czas. Zazwyczaj producenci w małych manufakturach nie mają specjalnego chemicznego wykształcenia. Całą swoją ogromną wiedzę pozyskali spędzając setki godzin na czytaniu, dokształcaniu się.
 • HANDMADE. Najważniejszy punkt przy naturalnych kosmetykach. Ktoś zrobił je ręcznie od początku do końca.

I jest jeszcze wiele innych czynników wpływających na cenę. Owszem znajdziemy krem za 10zł w drogerii, ale czy on będzie równie dobry co ten naturalny za kilkadziesiąt złotych? Oczywiście, że nie. Często produkty naturalne są też dużo bardziej wydajne. Nikt nie używa pustych wypełniaczy substancji. Nie zapominajmy też o najważniejszym czynniku. Jest to rękodzieło. Nie warto oszczędzać na sobie. Warto być świadomym i wiedzieć na co się decydujemy, po co sięgamy. Nie oszczędzajmy na własnej skórze. Kiedyś podziękuje ona nam za odpowiednia pielęgnację i słuchanie ich potrzeb.

Autor: Ola Zygmunt