Wiele z nas żyje w przekonaniu, że im mocniejszego kosmetyku użyjemy, tym szybciej zniknie nasz problem. Często staramy się zmierzyć ze zbyt dużą ilością sebum, zapchanymi porami, zaskórnikami, trądzikiem i nie tylko. Oczywiście każdy chciałby szybko, już, teraz pozbyć się problemu. Ale czy tak się da?

Niestety przy problemach skórnych potrzebny jest czas, systematyczność, cierpliwość. Nie da się szybko i skutecznie. Niestety społeczeństwo uważa, że im mocniejsze działanie tym lepiej. Katują swoją buzię bardzo silnymi kosmetykami. A jak w praktyce to wychodzi? Nasza skóra wytwarza sebum, jeśli użyjemy mocnego kosmetyku, to zmyjemy jego zbyt dużą ilość. Wtedy idzie sygnał, że jest większe zapotrzebowanie i nasza skóra wytwarza go jeszcze większą ilość. Przez co mamy poczucie, że pomimo mycia nasza skóra jest coraz bardziej tłusta. Dlatego warto używać kosmetyków naturalnych, delikatnych dobranych do naszych potrzeb. Jeśli użyjemy bardzo tłustych i nawilżających na cerze tłustej też otrzymamy odwrotny efekt. Cera się zapcha i powstaną zaskórniaki.

Pamiętajmy też o płaszczu lipidowym, który osłania naszą skórę. Jest to zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się ona z wody i lipidów. Dzięki składnikom, z których się składa powstaje bariera okluzyjna. Dzięki niej nasza skóra jest osłonięta i broniona przed złymi warunkami zewnętrznymi oraz chroni przed utratą wody. Odpowiada on za wszystkie procesy wchłaniania i przenikania substancji do środka. Również chroni nas przed złymi składnikami. Wpływa on na odpowiednie nawilżenie. Płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne, promienie UV, agresywny dotyk. Bariera lipidowa również wpływa na elastyczność skóry. Aby zadbać o swój płaszcz lipidowy warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, używania kremów z filtrem UV.

Dlatego właśnie trzeba pamiętać, że nie zawsze mocne oznacza dobre. Nauczmy się naszego ciała naszej skóry. Warto wiedzieć jakie ona ma potrzeby, jak o nią zadbać. Nie zawsze to co nam się wydaje jest dobre, czy odpowiednie. W dobie internetu możemy wszystkie wskazówki porady znaleźć online. Nie ma co bać się wiedzy. Warto być świadomym.

Autor: Ola Zygmunt