Moda na odrzucenie glutenu wcale nie maleje. Wręcz przeciwnie, zbiera coraz więcej zwolenników. Ostatnio słuchałam pewnej konferencji, gdzie dietetycy wypowiadali się na temat bezpodstawnego odstawienia białka jakim jest gluten. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że taka dieta( rozplanowana w sposób nierozsądny) może okazać się dla nas niezdrowa.
Rozumiem, że osoby przechodzące na dietę bezglutenową mogą czuć się lepiej, gdy chcąc uniknąć glutenu, rezygnują z fast-foodów i tracą na wadze.
To niestety nie magiczny skutek odstawienia glutenu. Każdy, kto zrezygnuje z ciasteczek i innych słodkości, zastąpi je owocami i warzywami, poczuje się lepiej.

W ankiecie przeprowadzonej przez zaproszonych dietetyków 30% dorosłych zaznaczyło odpowiedz: zmniejszyłam/em ilość glutenu w diecie lub całkowicie z niego zrezygnowałam/em”. To dość spory odsetek ludzi. Dlaczego tak się dzieje, jeśli tylko ok.1% populacji cierpi na celiakię?

U ludzi, którzy cierpią na celiakię, układ immunologiczny źle reaguje na gluten, uszkadzając jelita i właśnie dlatego te osoby muszą unikać produktów zawierających gluten.
U pozostałych dieta bezglutenowa nie będzie korzystna. Co więcej, osoby, które niepotrzebnie stronią od glutenu mogą wręcz sobie zaszkodzić.
Otóż całe ziarna, które zawierają gluten, są dobrym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Natomiast produkty bezglutenowe często powstają z ziaren oczyszczonych i zawierają niewiele wartości odżywczych.
Dlatego wprowadzenie takiej diety pozbawia nas ważnych składników: brakuje w nich błonnika, żelaza, kwasu foliowego, niacyny, tiaminy, witaminy B12, fosforu i cynku.

Oczywiście ułożenie zdrowej diety bez glutenu jest możliwe, ale trzeba mieć sporą wiedzę na temat odżywiania, a nie każdy ją posiada.
Zanim postanowisz przejść na dietę bezglutenową, skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który potrafi określić, czy masz celiakię. Również tyczy się to osób, które zaobserwowały u siebie nadwrażliwość na gluten. Spożycie go w mniejszej ilości poprawi znacznie ich samopoczucia, ale znów – wszystko z rozsądkiem i nie na własną rękę.

Jeśli chcesz przejść na dietę bezglutenową, zrób to porządnie.

Jeśli wyeliminujesz pszenicę z diety, pamiętaj, by zastąpić ją zdrowym, naturalnie bezglutenowym ziarnem np. quinoa, kasza gryczana itd. Zbilansuj swoją dietę, wprowadzając duże ilości owoców i warzyw. Chude mięso i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu są również świetne w diecie bezglutenowej.