Dzień zaczynasz od wypicia kawy? Ostatnie badania wykazały, że kawę najlepiej pić nieco później – około godziny 10, 11. Ponadto, nie należy jej nadużywać – pita w dużych ilościach może zaszkodzić. Dobowa dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekroczyć 600 mg. Zbyt duże dawki mogą obciążać wątrobę i żołądek, a także negatywnie wpływać na samopoczucie, pamięć i koncentrację. Nie możesz sobie wyobrazić dnia bez kawy? Czujesz, że nic cię tak nie pobudza jak poranne espresso? To mit! Zacznij pić herbatę! Odpowiednio zaparzona może pobudzić, zrelaksować, lub pomóc zasnąć. Przeczytaj o właściwościach różnych herbat i wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada!

Czarna herbata


Oczyszcza organizm, wspomaga pracę układu trawiennego, zwalcza wolne rodniki i obniża cholesterol.
Czarna herbata zawiera duże stężenie flawonoidów – związków opóźniających procesy starzenia. Są one w stanie wychwycić wolne rodniki tlenowe i zneutralizować ich działanie. Dzięki obecnemu w czarnej herbacie garbnikowi o nazwie tanina, który jest substancją wiążącą toksyny, mocny napar czarnej herbaty jest skuteczną odtrutką w zatruciach. Czarna herbata ułatwia także trawienie ciężkostrawnych posiłków. Od dłuższego czasu kubek herbaty o pojemności około 150 ml zawierający około 40-50 mg kofeiny pijemy rano zamiast kawy. Jego wypicie nie tylko poprawi nam nastrój, ale także usprawni koncentrację i zapamiętywanie oraz eliminuje uczucie senności. Ponadto, w przeciwieństwie do kawy – herbaciany napar jest źródłem fluoru wzmacniającego szkliwo naszych zębów, a jego picie zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej.
Jak parzyć czarną herbatę? Maksymalnie 4 minuty. Oczywiście, rzeczywisty czas parzenia herbaty zależy od rozdrobnienia suszu, gatunku herbaty i twardości wody.

Zielona herbata

Zwana „napojem młodości”, obniżaja poziom „złego cholesterolu” i wspomaga odchudzanie. Jakie jeszcze są jej właściwości? Zielony napar pomaga oczyścić organizm z toksyn, zapobiega chorobom układu krążenia oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów. Obfituje w minerały i mikroelementy (fluor, cynk, żelazo, potas, wapń, sód) oraz witaminy A, B, C, E i K. Ta herbata odpowiednia jest dla osób, które stosują dietę redukcyjną – obecne w niej katechiny mają istotny i wielopoziomowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, napój zwiększa też aktywność niektórych enzymów biorących bezpośredni udział w trawieniu.
Jak parzyć zieloną herbatę? Najlepiej zrobić to w ogrzanym wcześniej gorącą wodą, a następnie wytartym do sucha naczyniu. Krótkie parzenie (nie przekraczające 3 minut) sprawia, że teina nie wiąże się z garbnikami, dzięki czemu otrzymujemy orzeźwiający i pobudzający napój, natomiast wydłużenie czasu parzenia daje napar o działaniu relaksującym. Zieloną herbatę można parzyć dwu- a nawet trzykrotnie!

Czerwona herbata

Petarda pomagająca w odchudzaniu! Ułatwia trawienie, przyspiesza redukcję cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Czerwona herbata obfituje w polifenole, dlatego wykazuje właściwości zapobiegające tworzeniu się wolnych rodników. Odpowiednio przygotowany napar zawiera sporo związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, polifenoli, wapnia, fluoru, manganu, białka i olejków eterycznych. Dlatego wszystkie odmiany czerwonej herbaty poprawiają pamięć, normują ciśnienie i dobrze działają na układ moczowy zapewniając mu prawidłowe działanie. W składzie czerwonej herbaty znajdziemy także fluor i wapń, które pomagają budować mocne kości i zęby.
Jak ją parzyć? Parzenie nie wymaga specjalnych umiejętności. Należy jednak pamiętać o tym, że czerwona herbata obniża wchłanianie żelaza, napar więc należy spożywać co najmniej 30 minut po zjedzeniu posiłku.

Biała herbata

Najmniej popularna z herbat w naszym zestawieniu. Szkoda! Okazuje się, że jest zdrowsza niż zielona. Herbata czarna i zielona są bogate w antyoksydanty, jednak to w białej herbacie jest ich najwięcej. W jej składzie znajdują się saponiny, aminokwasy, alkaloidy purynowe, mikroelementy (np. fluor, mangan) i witaminy. Dzięki temu wzmacnia odporność, zęby, dziąsła, działa antybakteryjnie i chroni przed działaniem wirusów! Działa zbawiennie na naszą skórę, powoduje delikatne pobudzenie i orzeźwienie, zapobiega nowotworom i chorobom sercowo-naczyniowym, dobrze wpływa na serce, pozwala uregulować poziom glukozy i insuliny we krwi.
Jak parzyć białą herbatę? W umiarze! Jedna mała łyżeczka suszu białej herbaty na około 120 ml wody. Herbatę powinno się parzyć od 3 do 5 minut. Tak przygotowany napar zachowuje najlepsze wartości smakowe i unikalny aromat.

źródła: diagnozujmy.pl, portal.abczdrowie.pl