Ikea zaprezentowała zasłony GUNRID, których działanie ma zrewolucjonizować domy. Ich powierzchnia została pokryta specjalną warstwą minerałów, które niszczą zanieczyszczenia blokując ich dostęp do domu.

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska „Jakość powietrza w Europie – 2018” wynika, że Polska przoduje w zanieczyszczeniu powietrza. Wedle tego samego raportu, zostawanie w domu w momentach krytycznych poziomów benzo(a)pirenemu nie jest rozwiązaniem.

Teoretycznie, aby poprawić jakość powietrza w domu należałoby zaopatrywać się w specjalne filtry albo dużą ilość specjalnych roślin oczyszczających powietrze.

Jak działają zasłony IKEA?

Zasłony Gunrid pokrywają fotokatalityczne minerały, które rozbijają zanieczyszczenia powietrza, kiedy przechodzi przez nie światło (zarówno naturalne, jak i sztuczne). Technologia działa podobnie do fotosyntezy, podczas której rośliny wytwarzają tlen i węglowodany z dwutlenku węgla oraz wody, przy udziale słońca. Szwedzki gigant branży wnętrzarskiej pracował nad rozwiązaniem przez kilka lat razem z naukowcami z Europy i Azji.

– Tekstylia są powszechnie używane w naszych domach. Wypuszczając zasłony Gunrid, chcemy dać produkt oczyszczający powietrze, który ma przystępną cenę, nie zagraca przestrzeni i sprawia, że wnętrze wygląda dobrze – komentuje Mauricio Affonso, product developer w IKEA, w rozmowie z serwisem Dezeen.