Wiele z nas zmaga się z problemami skórnymi. Ale czy wiemy, że zazwyczaj są one spowodowane niedoborami witamin? Witaminy spełniają ogromną rolę w naszym organizmie i nie tylko mają wpływ na jego funkcjonowanie, ale też na wygląd naszej skóry. Warto być świadomym czego może naszej skórze brakować i jak uzupełnić te braki. Coraz więcej osób używa olejów naturalnych do pielęgnacji skóry. W zasadzie większość z nas zakochuje się w nich od pierwszego użycia. Rynek oferuje Nam szeroki wybór olejów, które są bogate w witaminy. Warto dokonać świadomego wyboru produktu.
- Witamina A
Jej niedobór jest przyczyną suchej i łuszczącej się skóry. Jest to antyoksydant, który stymuluje odnowę naskórka, zmiękcza go i zmniejsza jego rogowacenie się oraz zwiększa zawartość kolagenu. Wspiera leczenie trądziku i opóźnia procesy starzenia się skóry.
- Witamina E
Sprzyja produkcji kolagenu. Jest nazywana witaminą młodości, gdyż przeciwdziała starzeniu się komórek, ponadto zapobiega utlenianiu witaminy A. Ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające.
- Witamina C
Rozjaśnia skórę, wspiera leczenie ran oraz działa przeciw trądzikowi. Jest niezbędna w wytwarzaniu kolagenu (podstawowego białka skóry).
- Witamina B1
Przyspiesza gojenie ran, idealna do walki z łojotokiem i stanami zapalnymi.
- Witamina B2
Jej niedobór powoduje pękanie kącików ust oraz łojotok. Wspomaga gojenie. Zapobiega powstawaniu zaskórniaków oraz reguluje działanie gruczołów łojowych.
- Witamina B3
Dzięki niej skóra jest gładsza, lepiej nawilżona. Ma działanie przeciwzapalne.
- Witamina B5 (d-panthenol)
Ma silne właściwości łagodzące. Wspiera regenerację skóry i powoduje, że jest miękka. Niedobory tej witaminy mogą ujawniać się jako rogowacenie naskórka. Łagodzi podrażnienia i oparzenia słoneczne.
- Witamina B6
Wspomaga regenerację skóry. Działa przeciwzapalnie. Sprawdza się przy trądziku i łojotokowym zapaleniu skóry. Zapobiega powstawaniu zaskórniaków oraz reguluje działanie gruczołów łojowych.
- Biotyna ( Witamina B7)
Jej niedobór sprzyja powstawaniu łupieżu, łojotoku oraz łuszczeniu się skóry. Chroni skórę i wpływa na jej właściwe funkcjonowanie.
- Witamina B9
Wspomaga odnowę skóry dzięki ułatwieniu wzrostu komórkom skóry.
- Witamina B12
Jej niedobór charakteryzuje się cienka, bladą cerą. Może powodować przedwczesne starzenie się skóry.
- Witamina D
Jest istotna w procesie odnowy komórek skóry – odpowiada za jej regenerację i prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór może powodować świąd.
- Koenzym Q10
‘Eliksir młodości’ zapobiega starzeniu skóry. Powoduje zanik małych zmarszczek, wzrost wilgotności i elastyczności skóry. Rozjaśnia przebarwienia.
- Cynk
Sprawdza się w zapobieganiu i łagodzeniu stanów zapalnych skóry.
- Krzem
Wraz z cynkiem odpowiada za produkcję i syntezę kolagenu i elastyny, odpowiadających za napięcie i młody wygląd skóry.
- Potas
Odpowiada za regulację gospodarki wodnej w organizmie, w tym również skórze.
- Miedź
Liczne niedoskonałości skóry i stany zapalne mogą być skutkiem niedoboru miedzi. Pierwiastek ten reguluje wydzielanie sebum oraz pozwala utrzymać właściwe pH skóry.
- Żelazo
Blada cera może oznaczać jego niedobór.
- Witamina K
Niedobór powoduje zaczerwienienia. Wpływa ona na krzepliwość krwi. Osoby z cerą naczynkową powinny pamiętać o uzupełnianiu jej.
- Selen
Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
- Witamina PP
Skóra staje się szorstka i podatna na pękanie jeśli jest jej niedobór. Pobudza kolagen do pracy. Wpływa na odbudowę naskórka.