,,Jesteś za gruba, widzisz jaka XYZ jest szczupła?” czyli jak w prosty sposób obniżyć poczucie wartości własnego dziecka.

Na własnym przykładzie wiem jak bardzo niszczą docinki ludzi na temat naszego wyglądu a zwłaszcza porównywanie dziecka do kogoś lepszego. Niestety ale to, że dziecko jest otyłe często jest winą rodziców. Nie wystarczy mówić dziecku, że nie wolno pić słodkich napoi ale nie dawać mu nic w zamian. Nie można wymagać aby dziecko wybierało mądrze jeśli nie ma w domu przykładu. Najgorsze co można zrobić to dogryzać własnemu dziecku z powodu nadwagi zamiast mu pomóc, wspierać i wspólnie wdrożyć aktywność do życia dziecka.

Sama wiem jak trudno próbować schudnąć gdy chodzisz do podstawówki i śmieją się z Ciebie ,,bo jesteś grubasem ” . Próbujesz się głodzić ale efekt jest odwrotny. Cały dzień nie jesz ale wieczorem nie wytrzymujesz i jesz coś niezdrowego. Ale skąd masz wiedzieć jak jeść skoro jesteś dzieckiem a wszyscy wokół jedzą słodycze i nie tyją? Najgorsze jest to, że rodzice nie są świadomi jak ważne jest ich podejście do zdrowego trybu życia dla psychiki dzieci .

Byłam otyłym dzieckiem i wiem jak bardzo boli śmiech rówieśników kiedy jesteś „za duża”. Kiedy się krepujesz przestajesz ćwiczyć bo się wstydzisz. Kiedy inni jedzą, Ty sie chowasz z jedzeniem. Kiedy inni się przebierają, Ty wychodzisz przebrać się do łazienki .. Takie dziecko się nie skarży bo nie każdy rodzic przejmuje się takimi „duperelami” a uwierzcie mi, że dla takiego dziecka to ważne problemy. Pamiętajcie że słowa mogą bardzo zranić.

KATARZYNA RUDNICKA
0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów
0.0