Odłóż na bok kawę z dodatkiem kurkumy, modne przestało być także zielone cappuccino barwione matchą. Szukając trendów, które mają świecić tryumfy w nadchodzącym roku znaleźliśmy mnóstwo znaków wskazujących na to, że kolejną modną kawą stanie się…grzybowa latte!

Energia i witaminy

Grzybowa latte to nie tylko zastrzyk energii, ale także zastrzyk witamin! Moc grzybów reishi, maitake i shiitake działa na organizm antybakteryjnie, a także w znacznym stopniu wzmacnia odporność. Nie jesteście przekonane? Grzyby w kawie nie brzmią zbyt apetycznie? Spokojnie, nie znajdziecie w waszych kawach pływających kapeluszy – grzyby występują w kawie w sproszkowanej postaci.

fot. Limitless Coffee

Niedawne badania przeprowadzone na Malajskim Uniwersytecie w Malaya wykazały, że niektóre związki przeciwzapalne w grzybach jadalnych mogą zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak demencja.
Badania określały grzyby jako „żywność funkcjonalną” obok zielonej herbaty, ginkgo i kurkumy. Grzyby wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, immunomodulujące, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwcukrzycowe! Czujecie się zachęcone? Myślicie, że ten trend dotrze także do Polski?