„Jak będziesz tak jeść, to będziesz wyglądać jak faszerowany indyk” – to zdanie Sally Bergesen usłyszała od swojego taty, gdy miała 12 lat. Sally po wielu latach opublikowała to zdanie na Twitterze i tym samym rozpoczęła kampanię przeciw piętnowaniu z powodu wyglądu oraz słowom, które ranią. Na odpowiedź innych kobiet nie musiała czekać długo…

Sally Bergesen

„Nie kupię ci tej sukienki, dopóki nie zrzucisz kilku kilo!”, „Jak ty sobie chłopaka znajdziesz, jak ty tak wyglądasz!”, „Nie wyjdziesz w tym ubraniu, zobacz jak ty w nim wyglądasz.”, „Wyglądasz jak wieszak”, „Ale z ciebie deska”… W dzieciństwie troskliwi wujkowie, kuzyni, ciocie, babcie, znajomi, partnerzy, czy rodzice często zwracają swoim dorastającym dzieciom uwagę w sposób, który zamiast pomóc – rani. Wiek dorastania wiąże się przecież z wieloma trudnościami i wyzwaniami, którym scenariusz pisze życie i buzujące hormony. Mamy problemy z cerą, problemy z przybieranymi kilogramami, z dużymi lub małymi piersiami, pojawiającym się nagle owłosieniem… Ale przede wszystkim mamy problem z tym, by te zmiany traktować jako naturalną kolej rzeczy. W kompleksy wpędzają nas nasi rówieśnicy, a do tego jeszcze…dorośli. Każda z nas usłyszała w młodości krzywdzące słowa, które zablokowały w sercu miłość do samej siebie. Dlatego wyrzucamy z siebie wypowiedziane kiedyś w naszym kierunku raniące nas zdania i mówimy przed lustrem głośne: „Kocham Cię, ciało!”

Ponieważ Bergesen prowadzi firmę produkującą odzież sportową, wiele odpowiedzi na tweeta pochodzi od sportowców. Oczywiste jest to, że ludzie tworzą wiele stereotypów na temat tego, jak sportowcy „powinni” i „nie powinni” wyglądać. Ludzie o różnych kształtach mogą brać udział w aktywności fizycznej, a rozmiar nie decyduje o sprawności fizycznej! Jednak- przeglądając inne odpowiedzi używające hasztagu #TheySaid – zobaczysz, że w pewnym momencie życia prawie każdy z jakiegoś powodu nie mógł poradzić sobie z zawstydzaniem własnego ciała.

Bergesen zwracając uwagę na problem zawstydzania ciała podkreśliła także

To wspaniale, że wszystkie ciała są różne. Ja jestem w sam raz dla mnie

zdjęcie główne na fanpage’e: HealthyPlace.com