Branża fitness ma duże skłonności do dzielenia suplementów na te kobiecie oraz na te skierowane bardziej dla mężczyzn. Spowodowane jest to między innymi tym, że wiele kobiet wciąż żyję w obawie przed przesadną rozbudową masy mięśniowej. Zapominają przy tym jak wiele  pozytywnych efektów mogą wywołać suplementy na nasz organizm. Jednak pamiętajmy suplement zawsze będzie tylko dodatkiem do naszej diety to też tym bardziej nie powinniśmy się ich bać. Stosowane z głową ( w zasadzie jak wszystko) nie są w stanie nam zaszkodzić. 

Czym właściwie jest kreatyna 

Kreatyna jest peptydem co oznacza, że jest zbudowana z trzech aminokwasów takich jak arginina, glicyna i metionina. Działanie kreatyny jest związane głównie z tym, że pomaga przyśpieszyć syntezę ATP (wysokoenergetyczny związek w naszym organizmie). Ja osobiście po stosowaniu kreatyny zauważyłam znaczne zwiększenie siły. Więc u mnie ten dodatek do diety jak najbardziej zdał egzamin.

Kreatyna, a dieta kobiety 

Wydaje mi się, że najlepszym potwierdzeniem działania kreatyny będzie przytoczenie badania naukowego przeprowadzonego na grupie kobiet.

„Badanie przeprowadzono w 2014 roku na grupie 32 aktywnych fizycznie studentek. Tematem badania był wpływ stosowania kreatyny z beta-alaniną na skład ciała, pracę mięśni i retencję wody podskórnej. Badanie trwało 28 dni, podczas których kobiety uczestniczyły w swoich rutynowych zajęciach, a naukowcy obserwowali zmiany ich wydolności w pracy tlenowej i beztlenowej, zawartości kreatyny w mięśniach oraz składu ciała (tkanka tłuszczowa, woda podskórna, tkanka mięśniowa). Wyniki pokazały, że większość kobiet (również w grupie placebo), poprawiła ilość masy mięśniowej, zmniejszając jednocześnie masę tłuszczu podskórnego, bez zmian w zawartości wody podskórnej. Tylko grupa stosująca kreatynę nieznacznie poprawiła wydolność tlenową, żadna nie odnotowała poprawy jakości pracy w strefie beztlenowej (sprint, HIIT). Siła mięśniowa nie była testowana. Badanie zostalo skrytykowane z uwagi na małą grupę badanych, krótki okres trwania badania oraz brak wdrożenia treningu oporowego […] ”

Źródło: http://martaokuniewska.pl/kobiety-a-kreatyna/

Mit, mity pogania 

Chyba najbardziej rozpowszechnionym mitem na temat kreatyny jest to, że trzyma ona wodę podskórną. Monohydrat owszem może zatrzymać modę, ale są to tak śladowe ilość, których nie będziemy w stanie nawet  dostrzec gołym okiem.

Kreatyna uszkadza nerki i wątrobę. Sama wiele razy usłyszałam to niejednokrotnie. Jednak w zasadzie nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby tę tezę.

Sposób stosowania kreatyny: 

 

Kreatyna i jej naturalne źródła 

Najbardziej znanym  produktem zawierającym kreatynę jest czerwone mięso. Jednak dostarczenie optymalnej ilości kreatyny z pożywienia jest niezwykle trudne. Ze względu na to iż  musielibyśmy przyswajać naprawdę ogromne ilości pożywienia. Warto dla spróbowania przetestować osobiście ten suplement. Zwiększona siła i chęci do działania gwarantowane!

 

Dodatkowo produkt ten został wzbogacony w magnes!