Jak się zmotywować?

Żeby mi się chciało tak jak mi się nie chce… No właśnie. Często zamiast zacząć po prostu działać, wymyślamy sto innych wymówek, aby móc podświadomie znaleźć usprawiedliwienie.

Ale… albo masz wymówki, albo wyniki. Decyzja należy do Ciebie.

Zatem jak wywołać ten impuls do działania. Bez wątpienia potrzebna nam motywacja, dzięki której będziemy mogli „góry przenosić”.

Z psychologicznego punktu widzenia motywację możemy podzielić na motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza z nich to nagrody, pochwały, dyplomy. Może być determinowana działaniem, aby coś komuś udowodnić. Z kolei motywacja wewnętrzna wywołana jest pasją. Człowiek chce rozwoju osobistego, dla siebie. Tutaj to on sam chce sobie coś udowodnić, nie innym. W tym wypadku ten rodzaj motywacji jest mniej zależny od działania okoliczności z zewnątrz i nie słabnie tak szybko jak motywacja zewnętrzna.

Rodzaj motywacji i jakość efektów zależą przede wszystkim od:

1. Ukierunkowania aktywności,

2. Wytrwałości czyli determinacji,

3. Intensywności czyli energii, którą wkładamy, aby osiągnąć cel.

Wszystko temu dowodzi, że dużo ważniejsze w wytrwałości jest posiadanie motywacji wewnętrznej niż zewnętrznej. Należy uświadomić sobie, że działanie, aby coś komuś udowodnić nigdy nie da Ci tyle satysfakcji, co działanie zgodnie ze swoimi celami i założeniami. Dla siebie… Nie dla opinii. 

Uznanie przemija, a zadowolenie z siebie pozostaje.
W końcu dużo przyjemniej jest podchodzić do życia z pasją niż z obowiązku. 

Dodam, że odpowiedni moment nie nadejdzie nigdy. Nie wyczekuj…

Więc co wybierasz?

MARCELINA PAPROCKA
0Wynik ogólny
Ocena czytelników 6 Głosów
7.8