Od kiedy temat smogu i sposobów przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza stał się popularny w Polsce, media coraz chętniej i częściej zaczęły przedstawiać rozwiązania ekologiczne podpatrzone z zagranicy. Czytaliśmy o wertykalnych ogrodach, o miastach-lasach, a także poznaliśmy najbardziej wydajne rośliny. Każdy sposób jest dobry! A jaki przynosi najwięcej korzyści? Cóż, Włosi już w 2018 roku będą z roślinek czerpać korzyści nie tylko zdrowotne i estetyczne, ale także – finansowe! Dzięki nowej uldze za zielony balkon – będą mogli odliczyć sobie od podatku aż 36 % wydatków na kwiaty!

Ulga dotyczyć ma kosztu kwiatów, roślin, a także doniczek, sadzonek i systemów nawadniających.
Francesco Mati – prezes federacji właścicieli sklepów ogrodniczych podkreśla:

Jeśli ktoś ma dom z ogródkiem, w którym musi przyciąć gałęzie; jeśli ma stary żywopłot, który chce zastąpić nowym i zdrowym; jeśli chce wymienić bądź zainstalować system podlewania roślin – może skorzystać z tej ulgi.

Nowa ulga przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz zwiększy różnorodność biologiczną. Dotyczyć będzie zarówno osób prywatnych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Zadowolenie z tego nowego kroku wyraził rolniczy związek Coldiretti. Jak zaznaczyli jego działacze, może on służyć zwiększeniu powierzchni ogrodów i zieleni, a przez to zmniejszyć poziom zanieczyszczenia środowisku.

źródło: The Spruce

Rośliny a smog

W 1989 r. NASA przeprowadziła badanie mające wskazać, które popularne rośliny doniczkowe radzą sobie najlepiej z eliminowaniem lotnych toksyn. Rozwinięta roślina może wchłonąć z powietrza od 100 do 250 gramów pyłu zawieszonego, czyli smogu. Hektar roślin eliminuje z powietrza około 20 kilogramów pyłu w ciągu roku.

źródło: finanse.wp.pl