Za co kochamy hummus? Jest pyszny, jest zdrowy, prosty w przygotowaniu i idealnie sprawdza się jako dip do świeżych warzyw, falafeli, a nawet – w drodze wyjątku – czipsów. Niezwykle popularna w krajach arabskich pasta z cieciorki i tahini dziś świętuje swój dzień! 13 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Hummusu. Z tej okazji porozmawialiśmy z Mikiem Rai – właścicielem słynnego Falafela Bejrut, który od wielu lat zdobywa nagrody i pochwały gości uważających kremowy i delikatny hummus Mike’a za najlepszy w Warszawie.

Co roku świętowanie Dnia Hummusu w Falafelu Bejrut odbywa się nieco inaczej. Jak będzie tym razem?

Mamy bardzo zapracowany weekend! Jesteśmy na wegańskich targach Veggie World, które po raz pierwszy odbywają się w Polsce. Jesteśmy także na techno imprezie w Instytucie i – standardowo – w dwóch lokalach – na Nowolipki 15 i na Pięknej 28/34. Myślałem, że nie dam rady przygotować smakowych hummusów ze względu na tak dużo wydarzeń w grafiku, ale nie mógłbym zasnąć, gdybym nie świętował Dnia Hummusu z należytym przytupem!

Bardzo nas to cieszy, bo twoje smakowe hummusy są już legendarne!

Przyznam, że niezmiernie cieszy mnie co roku duża kolejka ustawiająca się po nasze zestawy kolorowych hummusów. Często już po trzech godzinach muszę pędzić po kolejną porcję do mojej kuchni!

Sam przygotowujesz receptury?

Tak. Oczywiście, bardzo dużo zawdzięczam moim pracownikom, bez nich nie dałbym rady zrobić nic! Ale to prawda – recepturę znam tylko ja i bardzo pilnie jej strzegę. Zajęło mi wiele lat, by uzyskać smak, konsystencję, które by mnie satysfakcjonowały. To wspaniałe uczucie, gdy wiesz, że po tak długim czasie wyszedł idealny hummus, który można zacząć wytwarzać na większą skalę.

Jakie smaki przygotowałeś w tym roku?

W tym roku naprawdę poszalałem! Smaki to: mango i curry, buraczany, cytrynowy na ostro, mussabaha, borówka z żurawiną, zielony jęczmień z curry, sweet & sour paprykowe, a także orzechowy.

Aż ślinka cieknie na samą myśl!

Bardzo mi miło! Zapraszam do dwóch lokali. A po hummusie… na lody! Mamy świetne smaki, w pełni wegańskie, niektóre także bezcukrowe, idealne dla waszej redakcji!
Polecam smak: słone tahini.

Wpadniemy!

Do zobaczenia!

Konkurs

Chcecie wygrać zestaw hummusów w Falafelu Bejrut?
Napiszcie w komentarzu pod artykułem, jakiego smaku hummusu zawsze chcieliście spróbować.
Już dziś o 15 wybierzemy 2 osoby, które wygrają kolorowe zestawy!
Będą one do odebrania dziś w lokalu na Nowolipki 15!