Uwielbiacie „kulki mocy” z daktyli, orzechów i superfoods? Świetnie sprawdzają się w roli przekąski, poobiedniego słodycza, czy drugiego śniadania w pracy. Czas na nowy trend! Kule mocy zostały zdetronizowane przez inny zdrowy deser – „fat balls” – przekąskę z diety ketogenicznej.

Jak sama nazwa wskazuje, „fat balls” to pralinki pełne tłuszczu. Oczywiście, tego zdrowego! Dzięki temu, że dostarczają mnóstwo energii, mogą zastąpić także pełnowartościowy posiłek. Kiedy je jeść? Najlepiej sprawdzą się jako śniadanie lub posiłek potreningowy. W ich składzie znajduje się najczęściej masło orzechowe, olej kokosowy, masło klarowane, masło kakaowe, różnego rodzaju nasiona, daktyle, chia, orzechy… Obtoczone w wiórkach kokosowych, czy kakao wyglądają jak pyszne czekoladki.

fot. The Roasted Root

Czym jest dieta ketogeniczna i dlaczego warto zastosować jej elementy w naszej diecie?

Dieta ketogeniczna (KD) to jedna z odmian diety białkowo-tłuszczowej, w jej najbardziej radykalnej wersji. Zakłada ona bowiem redukcje węglowodanów do minimum i spożywanie dużych ilości dobrych jakościowo tłuszczów, zarówno nasyconych, jak i nienasyconych. W codziennej diecie spożywa się około 35 proc. tłuszczów, 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek. W diecie ketogennej tłuszcz może stanowić 80-90 proc. dostarczanej energii, a pozostałe 10-20 proc. to łącznie białko i węglowodany.

Celem jest nauczenie organizmu korzystania z kwasów tłuszczowych, jako głównego źródła energetycznego, ustabilizowania poziomu insuliny i zredukowania zjawiska magazynowania dodatkowych kalorii z pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to dieta, którą należy stosować z rozwagą.
Jest przeznaczona głównie dla osób aktywnych fizycznie, które są w stanie zużyć zasoby glikogenu i tym samym przestawić organizm na spalanie kwasów tłuszczowych. Podczas jej stosowania powinno się wybierać głównie treningi tlenowe – aerobowe oraz Full Body Workouts.