Trendy w zdrowym odżywianiu zataczają coraz szersze koła! Odkrywamy nowe superfood, poznajemy nowe właściwości roślin, owoców i warzyw, a także…nowe alternatywy dla krowiego mleka. Dziś pod lupę bierzemy mleko z wielbłąda!

W czasach prehistorycznych Beduini używali mleka wielbłąda by przy pustynnym słońcu ochronić skórę przed poparzeniami. W naszych czasach mleko to częściej stosowane jest w medycynie i kosmetologii. Coraz więcej osób zaczyna jednak doceniać wartości odżywcze przyswajane podczas jego spożywania. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma mleko z wielbłąda?

To, co wyróżnia mleko wielbłąda spośród pozostałych rodzajów jest fakt, że zawiera ono dziesięć razy więcej żelaza od krowiego. Jest też źródłem witamin grup B i C – dzięki temu skutecznie pomaga leczyć choroby skóry – trądzik i miejscową łuszczycę.

Na stronie mlekowielbladzie.pl czytamy o zaletach:

– 50% niższa zawartość tłuszczu w porównaniu z mlekiem krowim.
– Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych tzw. „zdrowych tłuszczy”; dużo wyższa zawartość w porównaniu z mlekiem krowim. Zdrowe tłuszcze regulują poziom cholesterolu i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.
– 3-5 razy więcej witaminy C aniżeli w mleku krowim. Witamina C wspomaga pracę układu odpornościowego. Już 500 ml (2 szklanki) mleka wielbłądziego uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.
– Mleko wielbłądzie jest najlepszym źródłem wapnia w diecie. Zawiera najwyższy poziom tego składnika mineralnego spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów mleka. Wapń jest szczególnie ważny dla dorastających dzieci, kobiet ciężarnych i karmiący – wspomagając zdrowy rozwój płodu i dziecka. Jest szczególnie istotny dla kobiet w okresie menopauzy – zapobiega powstawaniu osteoporozy.
– Dla osób dbających o linię, mleko wielbłądzie jest doskonałą alternatywą – niska zawartość tłuszczu, a bardzo wysoka wapnia jest idealnym połączeniem prozdrowotnym.
– Mleko wielbłądzie zawiera 10 razy więcej żelaza w porównaniu do mleka krowiego.
– Niektóre doniesienia wskazują, że osoby z nietolerancją laktozy mogą trawić mleko wielbłądzie znacznie łatwiej niż mleko krowie.
– Mleko wielbłądzie to naturalny probiotyk, dzięki czemu wspomaga rozwój korzystnej mikroflory w jelitach.
– Powszechnie nie jest znana alergia na mleko wielbłądzie. Osoby z alergią na mleko krowie mogą korzystać z mleka wielbłądziego jako zdrowej alternatywy.
– Suma wszystkich składników mleka wielbłądziego daje mu status najbardziej wartościowego napoju na świecie.

To, co zniechęca do spróbowania wielbłądziego mleka to fakt, że jest ono drogie i – póki co – niedostępne w Polsce. Dojenie wielbłądów wymaga większego nakładu pracy niż dojenie krów. Wielbłąd dwugarbny daje 5 litrów mleka na dzień, natomiast wielbłąd jednogarbny średnio 20 litrów dziennie.
Spróbowałybyście?

 

fot. główna: s-i.huffpost.com