Uwielbiamy wzbogacać swoją dietę superfoods! Do jogurtu dodajemy nasiona chia, pijemy koktajlne z dodatkiem spiruliny, fit sernik ozdabiamy kremem z matchą… A teraz – pędzimy do sklepu po moringę! Dlaczego? Została ona okrzyknięta nowym superfood, który już wkrótce podbije fit knajpy i znajdzie się na waszych talerzach. Poznajcie jej cudowne właściwości!

Moringa – „Cudowne drzewo”

Moringa jest drzewem rosnącym u podnóży Himalajów, gdzie powietrze i ziemia nie są tam tak zanieczyszczone jak w większości innych miejsc na ziemi. Moringa Oleifera jest najczęściej uprawianą rośliną ze swojego gatunku, który liczy 14 odmian. Nazywana jest cudownym drzewem, ponieważ zawiera zdecydowanie więcej witamin i składników mineralnych nich większość znanej nam żywności.

nutriliving.com

Liście moringi zawierają aż 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze a także 4 razy więcej witaminy A niż marchewka! Znajduje się w nich także 7 razy więcej białka niż soja, 4 razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy i 15 razy więcej potasu niż banany! Są bogatym źródłem wapnia i potasu. Moringa odznacza się także wysoką zawartością manganu, chromu i boru. Mangan jest ważny dla zdrowia kości i stawów, a chrom ma duże znaczenie w przemianie materii i przy obciążeniu stresem. Bor odgrywa dominującą rolę w gospodarce wapnia, magnezu i fosforu. Jest także mikroelementem ważnym dla pracy mózgu.

Jak jeść moringę?

Jadalne są jej owoce, pędy oraz liście. Owoce można jeść po ugotowaniu, a młode liście spożywać podobnie jak szpinak. CzęstoMoringa można spotkać sproszkowane liście wykorzystywane jako przyprawa do zup oraz sosów. Z moringa tworzony jest również olej – warto stosować go na skórę i włosy.

źródło: poradnikzdrowie.pl, myprotein.pl, portalspozywczy.pl