Zagraniczni znajomi często śmiali się z zamiłowania Polaków do kiszonej kapusty, ogórków… Aż do czasu, gdy powstało wiele książek kucharskich dotyczących zdrowotnych właściwości naszych potraw! Kiszenie wspomaga metabolizm, przyczynia się do utrzymania równowagi organizmu, poprawiając wchłanianie pokarmów. Kwas ze sfermentowanej żywności jest naturalnym i bardzo zdrowym konserwantem! Fermentacja jest także bogatym źródłem witamin, stymuluje florę jelitową i wspomaga wytwarzanie enzymów, które ułatwiają przyswajanie składników odżywczych. Zauważenie tych i innych zalet sprawiło, że kiszonki stały się coraz bardziej popularne, a nadchodzącego lata mają także trafić do…koktajli!

źródło: wsmv.com

Sok z ogórków kiszonych w koktajlach

W amerykańskich barach już pojawiły się trunki na bazie zalewy ogórkowej! Kupimy tu zwykłe szoty z kiszonki, a także napoje alkoholowe… Prawdziwym hitem są napoje dla sportowców – kiszony sok świetnie sprawdza się po treningu, uzupełnia sód oraz pomaga na zakwasy!

źródło: beverage daily

Dlaczego warto pić sok z kiszonych ogórków?

– Sok z kiszonych ogórków doskonale wzmacnia odporność, usuwa toksyny i chroni przed grzybicami. Nasze babcie polecają go jako remedium przy atakach migreny i bólach głowy
– Wodę z kiszonych ogórków powinny w szczególności pić osoby po kuracji antybiotykowej. Antybiotyki bowiem mogą powodować zaburzenia w mikroflorze jelitowej i w działaniu przewodu pokarmowego. Z kolei woda z kiszonych ogórków tę równowagę przywraca.
– Remedium na…kaca! Przywraca równowagę elektrolityczną, a dzięki zawartości witaminy C skutecznie oczyszcza organizm z toksyn i neutralizuje ujemne skutki nadużycia alkoholu.
– Sok z kiszonych ogórków to doskonałe źródło witamin z grupy B, które poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Zawiera też spore dawki witaminy C, A, E, K, a także wapnia, potasu, magnezu, cynku oraz żelaza.

 

Źródła: ekologia.pl,  Mens Journal, Delish, Rafinery 29