Orangetheory Fitness, znana na całym świecie butikowa sieć klubów fitness, zadebiutowała w grudniu na polskim rynku. Czym właściwie jest Orangetheory Fitness i na czym polega? Pierwsze, co może zainteresować nas na stronie internetowej Ellen, to hasło „Metoda treningowa trakcie 60 minut jest w stanie spalić aż 1100 kalorii „.

Autorka Ellene Latham mówi że rodzaj treningu jest nową kategorią fitness. Trening ten zawdzięcza to specjalnie opracowanym ćwiczeniom interwałowym ,które wykorzystują mechanizm po wysiłkowej zwiększonej konsumpcji tlenu przez ludzki organizm. Dzięki stałemu monitorowaniu pracy serca, uczestnik treningu utrzymuje swoje tętno w strefie docelowej tak długo, aby pobudzić metabolizm oraz zwiększyć poziom energii. Każdy, kto ćwiczy w „pomarańczowym studiu” ćwiczy tak, aby jak najdłużej znajdować się właśnie w strefie.

Co właściwie oznacza „Pomarańczowa strefa” ?

Jest to czwarta strefa wchodząca w skład treningu interwałowego. Strefa 3, 4 i 5 to tak naprawdę najważniejsze strefy. Większość ludzi, którzy ćwiczą utrzymują się na poziomie strefy 3 tzn. zielonej kończąc trening zanim tak naprawdę się rozkręci. Najistotniejsza jest 4 strefa – „pomarańczowa” – to od niej wzięła się nazwa marki i to do niej powinien dotrzeć każdy z uczestników. Strefa docelowa pozwala pracować ludzkiemu sercu na najwyższych obrotach od 12 do 20 min.

Dlaczego trening jest tak efektywny ?

Trening jest zbiorem aktywności najbardziej pobudzających metabolizm, podwyższających rytm serca, czy przywracających siłę . Trening trwa 60-minut i jest stworzony dla wszystkich. Dla tych, którzy kochają biegać jak i dla tych którzy uwielbiają jogę. Bez względu na to, jaki masz stopień zaawansowania, czy jesteś atletą czy nie.
Treningi skonstruowane są tak, że każdy z nich dopasowany jest indywidualnie. Jeżeli cierpisz z powodu bólu stawów, przygotujemy trening tak, abyś ćwiczył bez obciążania stawów.
Trening na redukcje czy budowanie masy mięśniowej ?
W trakcie Orangetheory Fitness jesteśmy w stanie przywrócić trwała siłe i moc a także zredukować zbędną tkankę tłuszczową. Niestety nie zbudujesz imponujących rozmiarów mięśni na „pomarańczowym treningu”. Zbudujesz je w trakcie treningu siłowego, a tu popracujesz nad kondycją, wytrzymałością i mocą.

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty?

Już na samym początku zauważysz pierwsze efekty, nawet po po 4-5 treningach zauważysz zmiany w samopoczuciu i wydolności , a po 15 zajęciach zobaczysz, jak trening wpływa na Twoje całe ciało. Całkowitą metamorfozę dostrzeżesz już po 30 spotkaniach.
Poza silniejszym sercem trening hamuje proces rozpadania komórkowego, które zaczynają ulegać rozpadowi już koło 30-tego roku życia,wydłuża także czas życia, a co najważniejsze, przywraca energię.

Jak mierzyć progres trenujących Orangetheory Fitness?

Każde studio posiada system, który monitoruje pracę każdego uczestnika, dostarczając indywidualne informacje do trenerów. Na bieżąco konsultować mogą z klubowiczami realizację ich celów. Poza sylwetką rozwija się kondycja uczestników. Orangetheory Fitness poddaje uczestników własnej próbie, testując ich wytrzymałość. Jeżeli dany uczestnik pokona daną odległość szybciej, to może to być wynikiem poprawy kondycyjnej zarówno serca jak i nóg. Wielu ludzi zaczynających jest zdyscyplinowana, nie brakuje im determinacji, ale dobrych sposobów, dobrych dla nich indywidualnie. Pojawiają sie tez uczestnicy którzy mają problemy z wytrwałością i szybko się zniechęcają. Dlatego spotkać tam możemy jednych z najlepszych trenerów, którzy będą w stanie nauczyć dyscypliny naszych uczestników i zachęcić ich do wykorzystywania maksimum swoich możliwości.