Zimą często mamy ochotę poczuć choćby namiastkę lata. Dlatego tak chętnie sięgamy po egzotyczne owoce. Które z nich mają być popularne w tym roku? Guanabana! Występujący także pod inną, mniej egzotyczną nazwą – Flaszowiec Miękkociernisty – ma wiele cudownych właściwości i jest wyjątkowo smaczny!

Graviola pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej i od okresu wielkich odkryć geograficznych zawędrowała do wszystkich tropikalnych rejonów świata. Obecnie Guanabana uprawiana jest od Meksyku i Florydę przez Wyspy Karaibskie przez Brazylię, Kolumbię aż do północnych regionów Argentyny. Roślinę można spotkać również w Afryce, południowo-wschodniej Azji, Australii a nawet w Izraelu.

czytamy na portalu sokizdzungli.pl

Graviola / Guanabana wykazuje działanie :
-anty-mutageniczne
-przeciwwirusowe
-szerokie spektrum działania w leczeniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybicznym, wewnętrzne jak i -zewnętrzne
-przeciw-pasożytnicze
-hipotensyjne (obniża ciśnienie krwi), rozszerza naczynia krwionośne
-antydepresyjne, obniża stres i zaburzenia nerwowe
-zmniejszające gorączkę

Jak smakuje guanabana? Przypomina połączenie ananasa z truskawkami oraz nutą orzeźwiających cytrusów.
Część badaczy twierdzi także, że ten egzotyczny owoc zwalcza aż 12 typów raka i jest 10 tys. razy silniejszy niż chemioterapia.W tradycyjnej medycynie Ameryki Łacińskiej guanabana stosowana jest w walce z biegunką, gorączką, reumatyzmem czy pasożytami. Owoc może ważyć nawet 6 kilogramów, a w jego środku znaleźć można takie cenne witaminy i minerały, jak: witaminy z grupy B, witaminę C, potas, żelazo, cynk czy fosfor.

Czekamy, aż guanabana będzie bardziej popularny w Polsce!