Kolorem wybranym przez Pantone na 2017 rok jest zielony. Zazieleniło się także w naszych domach – starter pack Millenialsów został wzbogacony o monsterę, figowiec lirolistny, czy pileę. Na ubraniach zaczęliśmy przemycać motywy kwiatowe i roślinne, a w słoikach zamiast ogórków trzymamy mikro-lasy.
Najbardziej instagramowym jedzeniem stało się wszystko, co zawiera w sobie awokado lub zieloną herbatę – matchę. Czy trend na zieleń przetrwa także w 2018 roku? Co będzie królowało na talerzach? Nigella Lawson – jedna z najbardziej popularnych szefowych kuchni na świecie – prognozuje, że 2018 rok pod względem kulinarnym będzie należeć do pandanu.

źródło: greenerynyc.com

Z czym to się je?

Pandan (Pandanus amaryllifolius) to roślina występująca powszechnie w Azji, a także w Australii. Częścią jadalną pandanu są liście. W kuchni azjatyckiej mają szerokie zastosowanie – najchętniej spożywane są jako składnik dań mięsnych (np. grillowany kurczak w liściach pandanu) oraz ryb. Zawinięcie w liście nadaje posiłkowi lekko orzechowy smak i pozwala zachować soczystość. Pasta z liści – występująca w intensywnie zielonym kolorze – jest używana jako barwnik do deserów lub smoothies. Pandan często określany jest jako azjatycka wanilia – nie ze względu na jego smak, lecz powszechność zastosowania.

źródło: Season with Spice

Pandan nową matchą?

Matcha, podobnie jak awokado, na Instagramie miała już swoje pięć minut. Błyszczała (oczywiście, na zielono) jako składnik serników, bułeczek, gofrów, a także jako zaparzana w specjalnych filiżankach herbata. Nigella Lawson w rozmowie z „Timesem” prognozuje, że wkrótce zielony składnik zostanie zastąpiony przez… kolejny zielony składnik, czyli właśnie pandan. Wzmożone zainteresowanie liśćmi i uzyskiwanym z nich proszkiem dostrzegła już w Stanach Zjednoczonych i twierdzi, że niebawem moda dotrze także do Europy. Czy tak rzeczywiście będzie? Cóż, po opublikowaniu przez Nigellę zdjęcia tosta z awokado jego sprzedaż wzrosła o 30%, więc odpowiedzi sami możecie się domyślać.

źródło: The Straits Times