Kofeina potrafi bardzo uzależniać coraz więcej osób nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez porannej kawy czy długich godzin pracy bez popijania jej aby nie zasnąć co jest trochę błędnym kołem, ponieważ zbyt duża jej ilość powoduje odwrotny sutek – senność i uczucie zmęczenia, a także problemy ze skórą i cera.

Zrób sobie zatem małe wyzwanie – odstaw kawę na tydzień zastępując ją naturalnymi alternatywami. Zobaczysz , że życie bez niej nie jest czymś niemożliwym a może nawet przekonasz się na stałe do zmiany kawy na napoje naturalnie wspomagające naszą energie i aktywność w ciągu dnia.

Pierwsza propozycją takiego zamiennika jest szot z trawy pszenicznej
Szot z trawy pszenicznej działa jak podwójne espresso. Ta wartościowa roślina zawiera w sobie aż 70% chlorofilu, magnez i witaminę C. Poza tym roślina ta ma pozytywny wpływ na nasz układ trawienny oraz cerę.

Kolejnym zamiennikiem może być yerba mate
Yerba mate to chyba najlepsza istniejąca alternatywa dla kawy – ta brazylijska herbata mocno pobudza. Właściwości są zbliżone do działania zielonej herbaty, pozytywnie wpływa na układ trawienny.Dodatkowo, podobnie jak inne zioła, łagodzi nieprzyjemne skutki stresu i wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Jeszcze innym zamiennikiem może być Sproszkowany korzeń Maca
sproszkowany korzeń maca, czyli peruwiański superfood może złagodzić pierwsze skutki odstawienia kawy takie jak ból głowy czy ogólne osłabienie. Łagodzi stany zapalne i wpływa pozytywnie na podwyższenie poziomu naszej energii.

Herbata z mniszka lekarskiego jest kolejna alternatywa którą warto przetestować
Zioło to nawet w smaku przypomina kofeinę, dlatego dobrze komponuje się w wersji z mlekiem – może oszukiwać tradycyjne latte. Pobudza do działania i wspomaga koncentrację, po wypiciu tej herbaty ustępują bóle głowy i uczucie zmęczenia. Sam mniszek zawiera również wiele witamin takie jak wit.A i C

Zielona matcha jest już dosyć znana alternatywa ale nie warto o niej zapominać
W jej składzie znajduje się kofeina, jest jej o wiele mniej niż w kawie (ok. 30 mg na porcję). Co wyróżnia ją na tle innych zielonych herbat? Zawiera w sobie 10 razy więcej antyoksydantów oraz katechiny łagodzące stres.

Zielone koktajle w zależności od składników również mogą dodać nam mnóstwo energii
Kawa wypłukuje z naszego organizmu magnez który idealnie możemy uzupełnić właśnie takimi koktajlami Cennym źródłem magnezu jest szpinak, botwina, banan, płatki owsiane i surowe kakao – łącz te produkty w swoich koktajlowych mieszankach, by przemycić dla siebie jak najwięcej wartości odżywczych. Dużego kopa energii daje nam też chlorofil zawarty właśnie w zielonych liściach roślin.

Ostatnim już proponowanym zamiennikiem jest spirulina
Spirulina wypita po przebudzeniu zamiast kawy to prawdziwa bomba energetyczna.Bogate w beta-karoten oraz witaminę B12 zapobiegają anemii, poprawiają koncentrację, a także redukują cholesterol.Ma też ona właściwości odtruwające z toksyn wiec warto dodawać ja do koktajli.