Jesienią często nie chce nam się ruszać na siłownię, czy basen. Na szczęście, do sportowych aktywności zalicza się także spacer z psem! Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Zafundować sobie i milusińskiemu dawkę sportowych emocji. Przed wyborem treningu, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi rasy twojego psa – niektóre będą kochać długie biegi z przeszkodami, inne po chwili zasapią się i zapragną spędzić resztę dnia na kanapie. Najlepszą metodą na sprawdzenie, co sprawia twojemu psiakowi największą radość jest… metoda prób i błędów! Wstawaj z kanapy, wkładaj swoje ulubione leginsy (no pewnie, że Gym Hero!), łap za smycz i wybiegajcie na dwór!

Frisbee

fot. http://www.whatsonwilmington.com

fot. whatsonwilmington.com

Rzucanie psy patyka jest już too mainstream. Teraz gramy z psiakami we frisbee. Ten sport pokochają psy nie mogące wysiedzieć w domu, szukające wrażeń. Będą przeszczęśliwe mogąc biec za kolorowym talerzem z plastiku i łapać go w powietrzu. Może się okazać, że twój niepozorny pies w powietrzu staje się niezłym akrobatą!

Canicross

fot. Europa EU

Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? Bieganie razem z psem! Jest idealne dla psów i średniej i dużej wielkości, których właściciele mieszkają w bloku lub kamienicy. Po przebierzce (koniecznie weźcie pod uwagę nie tylko własne możliwości, lecz także możliwości pupila!) twój łobuz będzie wdzięczny i po regeneracyjnym posiłku zaśnie ci na kolanach jak najgrzeczniejszy zwierzak świata.

Flyball

fot. firstinflightflyballteam.com

Czy istnieją psie sporty grupowe? Pewnie, że tak! Flyball to wyścigi równoległe psich sztafet. Zadanie każdego psa polega na przebiegnięciu przez cztery przeszkody do maszyny tzw. boxu, który po naciśnięciu łapą (lub w przypadku małych i lekkich psów – całym ciałem) wyrzuca piłkę, a następnie powrót z tą piłką do właściciela w jak najkrótszym czasie. Sport ten uprawia się w drużynach, składających się z czterech psów. Mobilizujcie znajomych z osiedla i startujcie!

Treibball

fot. hugdogteam.pl

Kojarzycie duże, gumowe piłki, które często wykorzystywane są podczas zajęć fitness? Mają one także zastosowanie w sporcie dla psów. Treibball to stosunkowo nowy sport polegający na tym, że pies ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przyprowadzić piłki gimnastyczne do bramki, w której stoi jego właściciel. Podstawowe zasady tego sportu ustanowił holender mieszkający w Niemczech Jan Nijboer.
Oprócz rozwijania komunikacji między psem a tobą, treibball ma jeszcze jedną wielką zaletę – jest odpowiedni dla psów starszych i psów z problemami ortopedycznymi, niesprawnymi fizycznie.

Agility training

fot. goodlifedogs.com

Jest to zestaw różnych sportów, w których wykorzystywana jest psia zwinność i sprawność. Na czym polega? To już zależy tylko od was. Może to być przeskakiwanie przez przeszkody, przechodzenie przez tunele, tory przeszkód… Zacieśnia więzi między wami, a także sprawia ogromną frajdę! Miejsca na tego typu trening możecie znaleźć wszędzie – w parku, ogródku, lesie. Do dzieła!