Owoc lucumy to kolejna nowość zaliczana do produktów znanych jako superżywność, w 100% naturalny i ekologiczny, wytworzony bez żadnych konserwantów i wypełniaczy. W Polsce jego popularność nabiera coraz szybszego tempa, więc przyjrzyjmy się dokładniej co zawiera ten tajemniczy owoc…

Ekologiczna lucuma występuje najczęściej w postaci proszku, wytwarzanego z miąższu tropikalnego owocu lucumy. Ich smak opisuje się jako połączenie syropu klonowego, karmelu oraz batata, a zapach zbliżony jest do dojrzałej gruszki.

Wiemy już jakich doznań smakowych możemy się spodziewać, a jakie korzyści dla zdrowia przyniesie nam wprowadzenie takiej nowości do naszego jadłospisu?
Lucuma zawiera mało cukru, za to dużo węglowodanów, błonnika, witamin i minerałów. Kryje w sobie bardzo dużo beta-karotenu, niacyny i żelaza, ale także cynku, potasu, wapnia, magnezu i witaminy B3. Lucuma może być doskonałą alternatywą dla cukru jako naturalny słodzik.
Ze względu na niski indeks glikemiczny (IG=5), polecany jest osobom zmagającymi się z problemami gospodarki węglowodanowej oraz chorującym na cukrzycę, ponieważ nie podnosi gwałtownie poziomu glukozy we krwi.

Zastosowanie w kuchni

Proszek z lucumy wykorzystywany jest głównie jako słodzik w smoothie, koktajlach, owsiankach i wypiekach. Można nią posypać sałatkę z owocami i orzechami, dodać do twarożku, jogurtu oraz ciastek.Dla zwolenników zup o słodkim posmaku, dodatek w postaci lucumy sprawdzi się idealnie.Lucuma stanowi też znakomity dodatek do puddingów z nasion chia. Warto spróbować również połączenia lucumy z masłem orzechowym – połączenie słodkiego ze słonym sprawi, że takie nadzienie będzie smakowało wybornie.
Co ciekawe w Ameryce Południowej, gdzie odkryto lucumę, zaczęto wytwarzać z niej lody.
Jak widać zastosowań jest wiele, a ile jeszcze nieodkrytych..

Myślę, że lucuma przypadnie do gustu szczególnie osobom dbającym o zdrowie oraz stale poszukujących kulinarnych nowości.Jej dobroczynny wpływ na układ nerwowy, kondycję skóry, włosów, paznokci i zębów, wzmocnienie odporności, regulację procesów trawiennych, a także wiele innych korzyści płynących z spożywania lucumy, wręcz nawołuje do sprawdzenia tego produktu na własnej skórze.