Co działa jak terapia i wywołuje natychmiastowy uśmiech na twarzy? Kontakt ze zwierzętami! W Polsce, a konkretnie w Krakowie, powstaje kolejny projekt mający na celu pomóc zwierzakom i…ludziom! Psikawka to kawiarnia, do której możesz przyjść na kawę i poznać psy ze schroniska, którym zapewnione zostaną tam dogodne warunki.

O zbawiennym wpływie obecności zwierząt na naszą psychikę mówi się od długiego czasu. Badania przeprowadzane na całym świecie ewidentnie potwierdzają dobroczynne działanie zwierząt na organizm ludzki, w tym na nasz stan fizyczny i psychiczny. Dlatego coraz powszechniej stosuje się terapie z udziałem zwierząt, jak np.: dogoterapia (terapia na bazie kontaktu z psem), hipoterapia (terapia na bazie kontaktu z koniem) i felinoterapia (terapia na bazie kontaktu z kotem), onoterapia (terapia na bazie kontaktu z osłami i mułami) oraz delfinoterapia (terapia na bazie kontaktu z delfinami).
Psy skutecznie utrwalają więzi międzyludzkie i zbliżają do siebie członków rodziny, pomagają zredukować stres i…radykalnie zmniejszają poczucie samotności.

W rozmowie z noizz.pl, właściciele – Karolina i Tomek – powiedzieli:

Podczas jednego ze spacerów poznaliśmy suczkę, która trafiła do schroniska z interwencji. Ponad tydzień przebywała sama, zamknięta w opuszczonym budynku bez jedzenia. Kiedy wróciliśmy z nią do schroniska, zaczęła rozpaczliwie rwać się w kierunku wyjścia, ujadając i wskakując na nas. Serce zaczęło nam się kruszyć i tak się właśnie zaczęło. Pepper, bo tak daliśmy jej na imię, spędziła z nami szalone 2 tygodnie, po których trafiła do wspaniałej rodziny, która do dziś wysyła nam ich wspólne zdjęcia. Oprócz Pepper udało nam się znaleźć szczęśliwy dom i nowego właściciela dla kilku innych czworonogów, w tym także dla kotów. Otwierając Psikawkę na pewno będziemy mogli nieść pomoc wszystkim zwierzakom na o wiele szerszą skalę.

W kawiarni mają zamieszkać psy z lokalnych schronisk. Ze względu na ryzyko „niepolubienia się” psiaków z poza schroniska, z własnym psem tutaj nie wejdziemy.
Psie kawiarnie są bardzo popularne w innych krajach. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu w Polsce!