Kto nie lubi czekolady? My nie znamy ani jednej takiej osoby! Niezależnie od tego, czy lubicie białą, deserową, mleczną, czy orzechową – musicie zacząć robić zapasy w spiżarce. Z powodu zmianu klimatu, czekolada może wkrótce przestać być produkowana!

Świat nadal zmaga się ze zmieniającym się klimatem. Dwie trzecie światowego kakao pochodzi z Afryki Zachodniej, a Wybrzeże Kości Słoniowej jest jego największym producentem. Kakaowce lubią wysoką wigotność i deszcz, lecz w najbliższym dziesioleciu wilgotność w tamtym regionie będzie stopniowo zanikać.

Urzędnicy z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany próbują dowiedzieć się, jak uratować swój ukochany produkt naturalny. Doug Hawkins z firmy badawczej Hardman Agribusiness powiedział w Daily Mail:

W przeciwieństwie do innych rodzajów roślin i drzew, które skorzystały z rozwoju nowoczesnych wysokowydajnych odmian i technik zarządzania uprawami, ponad 90% kakao wytwarzane jest przez drobnych producentów w ich gospodarstwach. Wszystkie wskaźniki wskazują, że w najbliższych latach moglibyśmy zaobserwować deficyt czekolady wynoszący 100 000 ton rocznie”.

Jedną z strategii zaproponowanych przez NOAA jest dostarczenie hodowcom nasion lepiej przystosowanych do warunków suszy. Czy to zadziała? Trzymamy kciuki. Bardzo mocno!