Lażdy z nas lubi słodycze. Ciasta, czekolada, lody – wszystko, co ma cukier, powoduje, że w organizmie wzrasta poziom serotoniny, a my czujemy się lepiej. Oczywiście, przez krótki czas. Ci, którzy dbają o linię i ograniczają spożycie słodyczy, często szukają substytutu standardowych słodkości – zamieniają cukier na stewię, dodają do ciast miód lub ksylitol. Ale czy da się zjeść coś słodkiego, co całkowicie jest pozbawione substancji słodzących? Okazuje się, że tak! Synsepal słodki, zwany również cudownymi jagodami, to niezwykły owoc, który w kilka minut potrafi zmienić odczucia naszych kubków smakowych. Kwaśna cytryna będzie smakować jak słodki, orzeźwiający sorbet.

Jak to możliwe?

Zawarta w sysepalu mirakulina blokuje na języku kubki smakowe odpowiedzialne za odczuwanie smaku kwaśnego i zmienia go w słodki. Wystarczy tuż przed rozpoczęciem posiłku spożyć jagodę i cieszyć się eksperymentem – efekt utrzymuje się do dwóch godzin. Owoc najbardziej popularny jest w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Australii – w Polsce możemy zamówić go przez internet.
Obecnie, trwają pracę nad wyhodowaniem pomidorów, które zawierałyby w sobie mirakulinę – byłoby to znacznie tańsze: pomidory są łatwe w uprawie i mogą rosnąć także w trudniejszych warunkach. W Stanach powstają także restauracje, które serwują „słodycze” wraz z tabletkami mirakuliny – można tu zjeść bezcukrowe ciasta i desery, które pod wpływem działania jagody smakują jak tradycyjne bezy, lody i puddingi.