Wyobraźcie sobie, że zamiast siłowni idziecie spać i wstajecie chudsze! Wtulanie się w poduszkę zdecydowanie należy do naszych ulubionych ćwiczeń. . Dobry sen pomaga w spalaniu kalorii! W jaki sposób? Przeczytajcie i przekonajcie się same!

Nic tak nie regeneruje organizmu jak sen. Niewyspanie powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu, rozlegulowuje wszystkie cykle. Oprócz oczywistych konsekwencji zarwanej nocki takich jak – osłabienie, ból głowy, bardzo niska koncentracja, bóle mięśni, pojawia się szereg komplikacji, takich jak – wydzielanie do krwiobiegu wielu hormonów w odmiennych proporcjach – co z kolei skutkuje deregulacją masy ciała!
Odpowiadają za to hormony, m.in. leptyna i grelina. Leptyna hamuje apetyt, natomiast grelina go podwyższa. Niedobór snu powoduje spadek we krwi poziomu leptyny, a wzrost ilości greliny. W związku z tym nasz apetyt rośnie – czujemy ogromną potrzebę wysokoenergetycznych produktów i cukru.

Brak snu, lub za krótki sen zaburza wydzielanie leptyny i greliny, a także zaburza wydzielanie insuliny i zwiększone wydzielanie kortyzolu. Kortyzol jest hormonem produkowanym w sytuacjach stresowych (a brak snu jest silnym stresem dla organizmu!) oraz po godzinie 22, gdy jesteśmy aktywni. Zaburzone produkowanie tych hormonów powoduje rozstrojenie układu hormonalnego, co przyczynia się do trudności ze zrzuceniem kilogramów.

Ile spać?

Przyjęło się, że osiem godzin to odpowiednia ilość snu dla dorosłego człowieka. To jednak wcale nie musi być prawda. Dr Michael Breus, specjalista do spraw snu i autor książki „The Power of When” twierdzi, że przeciętny człowiek potrzebuje jedynie 7,5 godziny snu na dobę.

Jak przygotować się do snu?

– przed snem przewietrz pokój,
– sypialnia powinna być dobrze zaciemniona,
– wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne,
– nie oglądaj telewizji przed snem
– nie zabieraj do łóżka przekąsek i innej żywności,
– chodź spać wtedy kiedy poczujesz senność,
– ogranicz dobiegające do sypialni hałasy,
– upewnij się, że masz wygodne łóżko, a w sypialni jest chłodno.

źródła: odchudzanie-skorczewski.pl, businessinsider.com