Każda z nas może zacząć zdrowo się odżywiać i ćwiczyć przecież co może być w tym takiego trudnego? W praktyce często wychodzi zupełnie inaczej. Czym dłużej jesteśmy na diecie tym częściej włącza się u każdej z nas myślenie: ” Tak długo wytrzymałam. Chyba już zasłużyłam na nagrodę.”. Powoli nasza codzienność zamienia się w walkę z samą sobą. Jak zacząć i wytrwać? Oto pięć podstawowych filarów, które koniecznie musisz poznać!

  1. Postaw sobie realny cel.

Z psychologii wynika, że czym mniejszy będzie nasz pierwszy cel tym łatwiej będzie nam osiągać kolejne co raz to większe. Najlepiej będzie jeśli sobie go zapiszesz. Wizualizacja wbrew pozorom jest równie ważna co sama realizacja. Postaraj się aby nie wybiegał on w daleką przyszłość. Dla przykładu, zdecydowanie lepiej brzmią słowa „Schudnę 3kilo w miesiąc” niż „Za rok będę chudsza o 25 kilogramów”. Zapisałaś już swój mały cel? W takim razie możemy przejść dalej. 😉

 

2. Monitoruj i poznaj swoje ciało.

 

Pewnie już wielokrotnie słyszałyście, że waga klamie. My kobietki rzeczywiście możemy mieć z nią problem. Głównie też ze względu na cykl menstruacyjny, który lubi płatać wiele figli w naszymi organizmie.  Rzeczywiście lepiej zamienić wagę klasyczną na tę kuchenną. Wprowadź do swojej rutyny regularne pomiary ciała centymetrem. Najlepiej jeżeli będziecie robiły to co dwa tygodnie. Według specjalistów to wystarczający czas aby dostrzec już pierwsze zmiany w naszej sylwetce. Wszystko starannie zapisujcie na kartce. Tutaj znowu w grę wchodzi wizualizacja celu oraz monitorowanie swoich coraz to lepszych efektów.

 

3. Pij dużo wody!

pl.pinterest.com

Wiem jest to bardzo oklepany temat. Jednak wciąż tak wiele osób ma z tym problem. Ja sama długo walczyłam aby wyrobić w sobie nawyk wychodzenia z domu z przynajmniej jedną butelką  wody. To bardzo istotne, ponieważ w codziennym biegu możemy najzwyczajniej w świecie zapomnieć, że odczuwamy pragnienie. Aspektów zdrowotnych jest oczywiście multum. Nie bez przyczyny hasło  „woda daje życie” jest niezmienne.  Woda może i nie przyśpiesza metabolizmu jak potocznie przywykło się mówić  lecz brak jej optymalnej ilości  może go zdecydowanie spowolnić. To w końcu ona  jest podstawowym środowiskiem reakcji zachodzących w naszym organizmie.

 

4. Włącz zdrowe tłuszcze. 

pl.pinterest.com

Często myślimy, że ograniczenie tłuszczu w diecie sprawi iż zredukujemy go również w naszym organizmie. Nic bardziej mylnego! Rzeczywiście powinnyśmy całkowicie wykluczyć tłuszcze trans. Zdrowe alternatywy są nie tylko znacznie bardziej korzystne dla naszego zdrowia lecz i również znacząco podnoszą walory smakowe posiłków. Starajmy się aby tłuszcze stanowiły 15-20% naszego dziennego zapotrzebowania ( szczególnie u kobiet). Na podstawie wypowiedzi znanego doktora Udo Erasmusa możemy stwierdzić, że tłuszcze zawarte w takich produktach jak: orzechy czy tłuste ryby pomagają spalić tkankę tłuszczową poprzez wspomaganie transportu tlenu do tkanek ciała. Także nie bójmy się zdrowych tłuszczu one są niezbędne dla zdrowia hormonalnego każdej kobiety!

 

5. Ostatni i najważniejszy! Nie rezygnujcie ze wszystkiego. Bawcie się dietą. W innym wypadku popadniecie w rutynę. 

pl.pinterest.com

pl.pinterest.com