Producenci zasypują nas różnorodnymi kosmetykami w różnych formach. A my coraz częściej decydujemy się na spróbowanie czegoś nowego. Społeczność jest coraz bardziej otwarta na nowości i chętnie testuje. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do mydeł i szamponów w płynie. Na rynku coraz więcej możemy zauważyć tych produktów w formie kostki. Zakochujemy się w tradycyjnych mydłach sodowych (w kostce). Odkrywamy ich wspaniałe właściwości nie tylko pielęgnacyjne. Ale o mydłach kiedy indziej. Teraz skupmy się na pielęgnacji włosów. Każdy fan mydła w kostce postanowi zaryzykować i zdecydować się na przetestowanie szamponu w kostce. Jednak nie jest to idealna forma dla każdego.

Mydło/szampon w kostce, to zasada

Kryje w sobie wiele wartościowych naturalnych (!) składników. Te do włosów są zaprojektowane tak, żeby jak najbardziej pielęgnowały. Jednak nie wszystkie włosy lubią ten rodzaj pielęgnacji. Po użyciu szamponu w kostce powinno się zneutralizować pH włosów. Świetnie sprawdzi się do tego na przykład ocet. Szampony raczej robi się na niskim przetłuszczaniu (1-2%), żeby nie pozostawiały tłustego filmu, żeby uniknąć efektu ‘stępienia’ włosów.

Szampon w płynie jest robiony na detergentach. Zależnie od rodzaju i składu są użyte te delikatnie lub nie. Mniej delikatne szampony w środowisku ‘włosingowym’ nazywane są ‘rypaczami’. Jeśli decydujemy się na lekki i delikatny szampon, to i tak raz w tygodniu powinniśmy użyć tego mocniejszego. To na jaki się zdecydujemy wszystko zależy od nas. Oczywiście zawsze lepiej się zdecydować na te z naturalnym składem.

Na jaki się zdecydować?

Nie ma czegoś takiego jak złote porady co do wyboru kosmetyków. Szczególnie jeśli chodzi o włosy. Nasze włosy dzielą się na nisko, średnio oraz wysoko porowate. Warto wiedzieć jaki rodzaj włosów my mamy. To, że coś jednej osobie pasuje, nie znaczy że drugiej też. Nie warto przywiązywać się do jednego produktu. Mamy taką różnorodność, że metodą prób i błędów możemy znaleźć coś idealnego dla nas. Niestety nie będzie to idealne na całe życie. Jak coś złego się dzieje trzeba znaleźć przyczynę i zadziałać odpowiednim produktem. Posiadaczy długich włosów szampon w kostce może się wydawać bardzo budżetowym rozwiązaniem. Ale czy nasze włosy je polubią? Warto sprawdzić! Szampony w kostce też są fajnym przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem – nie produkujemy plastikowych śmieci.

Autor: Ola Zygmunt