Zbliża się Dzień Kobiet, który jest także Międzynarodowym Dniem Praw Kobiet. Z tej okazji chcemy zaproponować wam nieco alternatywne świętowanie. Zamiast różowych ciasteczek w kształcie serc – tego dnia zjemy steka i wypijemy dobre, czerwone wino. A potem obejrzymy „babski” film. O silnych, niezależnych kobietach, które inspirują i sprawiają, że czujemy, że ten świat należy do nas! Zobaczcie naszą filmową topkę i wybierzcie film, którego opis najbardziej przypadł wam do gustu.

Zgaga

Nora Ephron – znana z napisania scenariusza uroczego filmu „Kiedy Harry poznał Sally” napisała autobiograficzną powieść „Zgaga”, którą następnie zaadaptowała na potrzeby srebrnego ekranu. Przyczyniła się w ten sposób do powstania jednego z najbardziej trafnych obrazów na temat rozpadu związku dwojga ludzi. Główna bohaterka grana przez Meryl Streep to błyskotliwa nowojorska dziennikarka, która – mimo konieczności wywrócenia całego życia do góry nogami – daje sobie radę. Z dwójką malutkich dzieci, bez wystarczającej ilości pieniędzy, ma wystarczająco siły, by rzucić zdradzającemu mężowi (fenomenalny Jack Nicholson) plackem cytrynowym w twarz i żądać rozwodu.

Coco Chanel

Film o silnej kobiecie, która nie boi się rzucić wezwanie społeczeństwu z jego moralnością, zasadami, ciasnymi gorsetami, karnawałowymi sukniami i kapelusikami-bezami! To Coco Chanel pokazała kobietom jak nosić krótkie fryzury i spodnie! Stworzyła wzór prostej elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele oraz zapach uważany za najbardziej uwodzicielski na świecie – Chanel Nr 5.
Film z Audrey Tatou to historia pozornie chłodnej kobiety, które najgłębiej skrywaną potrzebą jest potrzeba miłości, a jej samotność była tak samo wielka jak sława.

Thelma i Louise

Wspaniałe, wielkie kino! Jeden z najsłynniejszych filmów w tematyce „girl power”. Dlaczego jest aż tak znany i uwielbiany na całym świecie? Wreszcie kobiety nie stanowiły wyłącznie pięknego dodatku do głównego bohatera; same odważnie idą na pierwszy plan, gwiżdża na konwenanse i…zachowują sie jak –
zazwyczaj w filmach – mężczyźni. Film dotyka wszystkich problemów, z jakimi spotykają się kobiety od przemocy domowej po seksualną. W niezapomnianych rolach Susan Sarandon i Gina Davies. Obowiązkowo!

Uśmiech Mony Lisy

Jest rok 1953. Obowiązują więc pewne wzorce – zgodnie z którymi kobiety, zamiast pracować zawodowo miały być gospodyniami domowymi i matkami. W Wellesley College, wyższej uczelni, której rzeczywistym zadaniem jest przygotowanie młodych, zamożnych panien do roli żon, pojawia się charyzmatyczna nauczycielka historii sztuki – Katherine Watson (Julia Roberts), która zachęca uczennice by sięgały po własne marzenia. Katherine wypowiada walkę konformistycznym poglądom i skostniałym normom. I nawet jeśli nie uda jej się zburzyć rzeczywistości, którą zastała, to dzięki niej w kilku młodych głowach zakiełkują nowe pomysły na życie. Piękna opowieść!

Juno

Błyskotliwy scenariusz walczy ze stereotypami. Nie wszystkie nastolatki zachodzące przypadkowo w ciążę są bezmyślne. Nie wszyscy rodzice na wieść o tym reagują histerycznie. Nie wszystkie tego typu przypadki kończą się dramatem. „Juno” to historia 16-letniej kobiety w wyjątkowo niewdzięcznym położeniu. Krzepiąca lecz także kontrowersyjna opowieść, która skłania do dyskusji.