Uratuj komuś życie w 5 minut, zostając dawcą szpiku. To prostsze niż myślisz

Wciąż gonimy za kolejnymi sukcesami, które często nie mają większego znaczenia. Tymczasem wystarczy dosłownie 15 minut, by uratować komuś życie, zapisując się do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS.

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. U dużej części chorych do wyleczenia niezbędne jest przeszczepienie szpiku. Jedynie 25 proc. pacjentów znajduje odpowiedniego dawcę w rodzinie, pozostali muszą go szukać wśród osób niespokrewnionych. Szansa na znalezienie tzw. „bliźniaka genetycznego” wynosi niestety zaledwie jeden do 20 tys., a w przypadku rzadkiego genotypu nawet jeden do kilku milionów. Chorym może pomóc tylko ciągła rozbudowa bazy dawców szpiku. W Polsce największe zasługi na tym polu ma Fundacja DKMS. To dzięki niej w naszym kraju zarejestrowano już ponad 1,4 mln potencjalnych dawców oraz przeprowadzono przeszło 6000 przeszczepień komórek macierzystych z krwi lub szpiku, od osób niespokrewnionych. Duża w tym zasługa bardzo prostego i szybkiego systemu rejestracji, dzięki któremu zaledwie w 5 minut można dać komuś szansę na życie. Zresztą najlepiej zobaczcie sami.

Nie ma nic cenniejszego Vs Życie! Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Przeznacz teraz 5 minut, które sprawi, że będziesz mieć szansę uratować życie jednej z nich.