Każdy z nas używa kosmetyków. Rynek jest ogromny i atakuje nas z każdej strony nowymi produktami. Decydując się na zakup jakiegoś zazwyczaj oczekujemy efektu końcowego. Wybieramy głównie ze względu na przeznaczenie. Ale czego możemy oczekiwać od kosmetyków? Jaki mają one wpływ na skórę? Ogromny. Na większość problemów możemy znaleźć rozwiązanie przez dobranie odpowiedniego rodzaju pielęgnacji. Ilość substancji aktywnych zarówno naturalnych jak i nie jest ogromna. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nie zawsze sprawdzi się ten sam produkt, co u drugiej osoby. Warto eksperymentować, próbować i znaleźć ten idealny krem, czy podkład dla nas. Pamiętaj, że nasza skóra różni się od innych. Spokojnie podchodź do nowych produktów. Rynek jest na tyle duży, że możemy znaleźć ten idealny dla nas produkt.

 

Kosmetyki mają różne przeznaczenie. Są te do mycia, do pielęgnowania, leczenia i malowania. Z każdego rodzaju znajdziemy wiele propozycji. Przed wyborem powinniśmy zastanowić się czego potrzebujemy i jaki ma on mieć wpływ na naszą skórę. Pamiętajmy, że jak coś jest 7 w 1, to oznacza, że w rzeczywistości nie działa na nic. Z założenia wychodzimy, że szukamy jak najlepszego wpływu i działania. Nie sięgamy po kosmetyki z najniższej półki, które będą nas zapychać (tak, to też jest wpływ).

 

Czego możemy oczekiwać od kosmetyku?

Najprostsza odpowiedź, to żeby nas upiększał. Na chłopski rozum myślimy w tej kategorii o tak zwanej kolorówce. I tutaj nie da się zaprzeczyć. Służy ona do podkreślenia naszej urody, ukrycia jej mankamentów. Ale nie zapominajmy, że to odpowiednia pielęgnacja pomoże nam uzyskać perfekcyjny wygląd skóry. Kto nie marzy o odstawieniu podkładów, pudrów i cieni do oczu? Kto nie marzy o przespaniu tych parunastu minut rano dłużej? Wystarczy zastanowić się czego potrzebujemy i zmienić front. Tutaj znajdziemy podpowiedź jak się zabrać za pielęgnację swojej skóry. Jak już to wiemy, to pomyślmy jakiego wpływu oczekujemy. Zależy to od rodzaju naszej cery. Kosmetyki dzielą się na kategorie ze względu na ich skład i działanie. Wszystkim dookoła wydaje się, że mają szara i problematyczną cerę. Co oczywiście nie jest prawdą. Najpierw określmy nasze oczekiwania, a później wybierzmy to jakiego działania potrzebujemy:

 • Nawilżanie
 • Oczyszczanie
 • Rozjaśnianie
 • Złuszczanie
 • Wzmacnianie
 • Działanie ochronne
 • Regeneracja
 • Natłuszczanie (to co innego niż nawilżenie)
 • Zapobieganie starzeniu
 • Odświeżanie
 • Ujędrnianie
 • Depigmentacja

 

Pamiętaj, że często jeden kosmetyk będzie zarówno nawilżaj jak i chronił. Albo złuszczał i rozjaśniał. Musimy jasno określić nasze potrzeby i wybrać taki, aby jego wpływ na naszą skórę był jak najlepszy. Kosmetyki pielęgnacyjne mogą zdziałać bardzo dużo. Już odpowiednim oczyszczaniem w kilka miesięcy możemy pozbyć się zaskórniaków, które męczyły nas od kilku lat. Dzięki nawilżeniu nasza skóra nie będzie już szara. Odpowiednie składniki i odżywimy ją. Pamiętajmy tylko by nie doprowadzić do złego wpływu. Dobierajmy produkty ze względu na rodzaj cery. A wtedy możemy spodziewać się jak najlepszego wpływu.