Cardio wykonywane w znacznie krótszym czasie o wyższej intensywności ma tak samo dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny jak długi i umiarkowany wysiłek.

Dzięki metaanalizie 87 osób oraz innym wynikom badań badacze z Uniwersytetu Curtin w Australii stworzyli eksperyment, w którym podzielono uczestników na wykonujących krótki intensywny wysiłek oraz umiarkowany i długi przez 10 tygodni. Wszystkie osoby były zdrowe, w podobnym wieku oraz z podobną do siebie dietą.

Trening wykonywano 2-3 razy w tygodniu. Jedna grupa wykonywała 15 sekund maksymalnego wysiłku i 45 sekund aktywnej regeneracji, zaś grupa druga wykonywała jednolity trening przez 25 minut.

Intensywność oraz czas zwiększano, tak, że w ostatnim tygodniu obie grupy wykonywały po:

– 6 minut bardzo intensywnego wysiłku
– 45 minut regularnego biegu bądź jazdy na rowerze

W ciągu badania mierzono rytm serca, ciśnienie krwi, oraz puls. Wyniki badań wskazały, że obie grupy zanotowały 9% wzrost z absorpcją tlenu. Zauważono także podobną redukcję nierozpuszczalnych tłuszczów we krwi.

Podsumowując, obie grupy poprawiły swoje parametry związane z ochrona układu sercowo-naczyniowego, bez szczególnym różnic pomiędzy nimi. Oznacza to, że nie ma jednoznacznego wyniki stwierdzającego jaki rodzaj cardio jest zdrowszy, natomiast jeśli chodzi o spalania tłuszczu to rodzaj interwałowy jest nieco skuteczniejszy.

Źródło: Curtin University