Kilka dni temu wpadła mi do głowy pewna refleksja dotycząca żywienia Polaków, a mianowicie pytanie – czy więcej wśród nas jest osób „słodkolubnych”, czy może jednak preferujemy bardziej słone potrawy?
Jak się okazało, po przeprowadzeniu małego głosowania, większość osób zadeklarowała pociąg do słodkiego …Najbardziej jednak zaskoczyło mnie powtarzane przez wiele osób zdanie: „Nie wyobrażam sobie dnia bez czegoś słodkiego.” Zdanie to jednak miało pewien plus, natchnęło mnie bowiem do podjęcia tematu, który być może pomoże niektórym „osłodzić” sobie życie w zdrowszy sposób.

fot. Harvard University

Co w takim razie najlepiej wybrać zamiast cukru? Czym słodzić swoje posiłki i napoje?
Oto kilka zdrowych zamienników (oczywiście w rozsądnych ilościach) , które nie powodują problemów ze zdrowiem… i większej wagi.

Cukier kokosowy

Kokosowa alternatywa białego cukru produkowana z palmy kokosowej, posiada delikatny, lekko karmelowy smak i jasnobrązowy kolor. Cechuje go niższy indeks glikemiczny niż inne rodzaje cukru, a obok oryginalnego smaku, zawiera także wiele cennych składników m.in.
– ma 20x więcej potasu niż w miodzie,
– ma 2x więcej miedzi, niż w syropie z agawy,
– ma 10x więcej cynku, niż cukier trzcinowy,
– ma ponad 5x więcej żelaza niż miód,
– ponadto zawiera witaminę C,
– zawiera też tiaminę, której jak się okazuje, nie zawiera żaden z uważanych za zdrowe cukrów.

Stewia

Jeden z znacznie tańszych zamienników białego cukru, słodszy niż cukier (nawet 300 razy) i niemal zupełnie pozbawiony kalorii, co powinno zachęcić osoby dbające o linię. Zawiera witaminy z grupy B oraz wiele minerałów tj. selen, magnez, wapń, potas, cynk, czy żelazo. Jednak przy jej zakupie lepiej zdecydować się na stewie suszoną, ze względu na mniejszy stopień przetworzenia.

Ksylitol / Erytrytol

Cukry w formie sypkiej przypominające wyglądem i smakiem cukier biały, co być może pozwoli nam na szybsze wprowadzenie zmian i odzwyczajenie się od dotychczasowego słodzika.
W przeciwieństwie do zwykłego cukru, nie fermentują w żołądku. Nie powodują również wszechobecnej próchnicy, a wręcz przeciwnie – pomagają utrzymać mineralizację zębów.
Cechuje je także 14- krotnie mniejszy indeks glikemiczny od cukru, co stanowi doskonałą wiadomość dla cukrzyków, ponieważ nie podnoszą one poziomu glukozy we krwi.

fot. Food Network

Syrop z agawy

Wyglądem i smakiem przypomina miód, różnica tkwi w nieco rzadszej konsystencji.
Zawiera on fruktozę, która przyswaja się o wiele wolniej niż glukoza. Poza tym w swoim składzie syrop ma znaczne ilości naturalnego probiotyku – inuliny, która obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wpływa korzystnie na naszą florę bakteryjną. Zawiera także błonnik, który wspomaga przemianę materii. Zdecydowanie najlepszą zaletą, jest niski indeks glikemiczny, prawie cztery razy niższy niż miód!

Daktyle

Owoce daktylowca mają stosunkowo dużo kalorii, ale i wiele cennych wartości odżywczych. Daktyle są bowiem dobrym źródłem witamin z grupy B np.(B1, B2, B6, kwasu foliowego) oraz składników mineralnych takich jak : cynk, fosfor, magnez, mangan, bor, miedź, potas, selen, wapń i żelazo. Warto wspomnieć również o tym,że posiadają znaczne ilości błonnika, który wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego przewodu pokarmowego. Błonnik obniża również poziom glukozy we krwi. Jednak ze względu na wysoki indeks glikemiczny daktyli (103), nie polecałabym ich osobom walczącym z cukrzycą. Natomiast osoby szczególnie narażone na dużo stresu powinny wprowadzić daktyle do swoich jadłospisów ze względu na zbawienne działanie tauryny, która stanowi bardzo dobry środek na problemy ze snem bądź złe samopoczucie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że każdy z przedstawionych przeze mnie zamienników ma swoje plusy i minusy. Szczególnie stanowi to ważną kwestię w przypadku osób zmagających się z konkretnymi chorobami. W takim przypadku radziłabym zasięgnięcia opinii u dietetyka bądź lekarza w celu doboru odpowiedniego zamiennika. Ja jedynie proponuję wam kilka możliwości, kolejny ruch należy do was. „Mieć ciastko i zjeść ciastko” – powiedzenie, które idealnie odwzorowuje daną sytuację, ponieważ nasze życie nadal będzie słodkie, ale jednocześnie znacznie zdrowsze.

W sklepach istnieje wiele zamienników, jestem ciekawa czego ty używasz zamiast cukru? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu!

główne zdjęcie: Science | HowStuffWorks