Acai odchodzi do lamusa, czas na kolejny superfood! Camu camu staje się coraz bardziej popularne jako suplement zdrowotny – wszystko to, dzięki jego właściwościom przeciwutleniającym i nie tylko! Poznajcie owoc z drzewa Myrciaria dubia, rosnącego na terenie Amazonii. Wydaje ono kuliste, czerwono – fioletowe owoce wielkości cytryny, o lśniącej, gładkiej powierzchni.

Miłośnicy naturalnej medycyny twierdzą, że camu camu ma właściwości antywirusowe, które mogą pomóc w walce z opryszczką, półpaścem i przeziębieniem. Inni twierdzą, że jest to naturalny wzmacniacz energii, a także że jest doskonały dla oczu i dziąseł. Cechą, która sprawia, że camu camu zalicza się do superfoods, jest duża zawartość witaminy C. W 100 g tego owocu znajduje się jej aż 2700 mg!

Poznajcie skład i właściwości camu camu!

Witamina C

Camu camu jest pełne witaminy C: przypada jej aż 60 razy więcej niż w pomarańczy! Łyżeczka proszku camu camu zawiera 1180% zalecanego dziennego spożycia witaminy C, która jest ważna dla zdrowia dziąseł i innych funkcji naszego organizmu.

Walina

Jest to aminokwas, który ​​musimy go dostać w pożywieniu, ponieważ nasz organizm nie może go wyprodukować. Walina jest używana przez organizm w celu zapobiegania rozpadowi mięśni i jest ważna dla układu nerwowego i funkcji poznawczych.

Potas

Nasze ciała potrzebują potasu do prawidłowego funkcjonowania serca i nerek. Camu camu jest jednym ze sposobów, aby go zdobyć: w 100 gramach znajduje się aż 71.1 miligramów.

Leucyna

Jest to kolejny niezbędny aminokwas, który nasz organizm potrzebuje do wzrostu i regeneracji mięśni i kości oraz do produkcji hormonów wzrostu.

Seryna

Kolejny aminokwas! Ten jest kluczowy dla trawienia: seryna pomaga rozbić wiązania w białkach i polipeptydach, dzięki czemu mogą być używane przez nasze ciała.

Flawonoidy

Camu camu ma kilka różnych flawonoidów, które są związkami, znajdującymi się w roślinach i są częścią tego, co nadaje owocom i warzywom niesamowite kolory. Działają głównie w organizmie jako przeciwutleniacze, neutralizując szkodliwe wolne rodniki.

Kwas galusowy

Kwas galijowy znajduje się w camu camu, co jest dobrą wiadomością, ponieważ ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Działa również jako przeciwutleniacz.

Kwas elagowy

Jest to kolejny kwas o właściwościach przeciwutleniających, występujący w camu camu. Został on zbadany pod kątem działań przeciwnowotworowych, chociaż badania są nadal bardzo wczesne. Niektóre badania wskazują również, że kwas elagowy ma działanie przeciwcukrzycowe.

Naturalne przeciwdziałanie zapaleniom

W jednym badaniu 20 mężczyzn palących piło sok z camu camu lub przyjmowało tabletki witaminy C codziennie przez tydzień. Grupa, która wzięła camu camu okazała się być zdrowsza!

Jak spożywać?

Camu camu można kupić przede wszystkim w postaci sproszkowanej, a także tabletek, pulpy owocowej i w formie ekstraktu. Wykorzystywane jest jako dodatek do koktajli, soków, ciast, lodów, sorbetów, nadając im kwaskowaty, orzeźwiający smak. Jako silny przeciwutleniacz znajduje zastosowanie również w produkcji kosmetyków i środków czystości.

główny obrazek: Organic Village