Co ma więcej antyoksydantów niż czarne jagody, czerwone wino, acai czy granaty? Kakao! Oczywiście, nie takie słodzone, podawane z mlekiem i marshmallowsami, lecz surowe. W przeciwieństwie do zwykłego, klasycznego kakao surowe ziarna kakao nie są ani palone ani prażone, a jedynie fermentowane i suszone. Dzięki temu zachowują więcej cennych składników. Dlaczego powinniśmy je spożywać? Przeczytajcie!

Surowe kakao to najbogatsze źródło magnezu na świecie! Bogate źródło chromu potasu, manganu oraz łatwo przyswajalnego wapnia. Okazuje się, że porcja surowego kakao zawiera więcej żelaza niż (taka sama) porcja wołowiny, więcej cynku niż większość warzyw lub ziaren.

Pokarm bogów

Surowe kakao pochodzi z kakaowego drzewa Theobroma. Theobroma tłumaczy się na “pokarm bogów”. Kakao pochodzi z Ameryki Środkowej i zawiera ponad 300 związków. Obejmują one białko, tłuszcz, błonnik, cynk, żelazo, wapń, miedź, magnez i wiele innych. Surowe kakao jest najbardziej skoncentrowanym źródłem przeciwutleniaczy jakie można znaleźć w posiłku. Te przeciwutleniacze obejmują oligomeryczne procyjanidyny, resweratrol, polifenole, katechiny i epikatechiny. Zawiera także witaminę C, tryptofan, omega-6, kwasy tłuszczowe i fenyloetyloaminę, która jest bardzo dobrym neuroprzekaźnikiem.

Dlaczego warto jeść kakao?

Kakao poprawia humor! Dlaczego tak się dzieje? Zawiera bowiem anamid. Anandamid jest związkiem, który jest naturalnie produkowanym w organizmie po wysiłku fizycznym i jest uwalniany, gdy czujemy się wyjątkowo dobrze!
Kakao jest też doskonałym afrodyzjakiem – to dzięki fenyloetylaminie (PEA), która powoduje uwolnienie endorfin i jest produkowana przez organizm, kiedy jesteś zakochana!
Co jeszcze? Chroni serce i zapobiega chorobom układu krążenia! Jest niezwykle bogatym źródłem magnezu, który bierze udział w regulacji pracy serca (razem z wapniem odpowiada za skurcze i rozkurcze mięśni). Ponadto, jest wyjątkowo bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami i pomagają zmniejszyć ilość złego cholesterolu. Nie możesz się skupić? Dzięki nieznacznej zawartości kofeiny i teobrominy, kakao ma działanie lekko pobudzające i rozjaśniające umysł. Dzięki dużej zawartości magnezu, wapnia, chromu, żelaza, manganu i cynku kakao redukuje stres i wyczerpanie i świetnie wpływa na koncentrację.

Jak jeść kakao?

Surowe kakao świetnie sprawdzi się jako dodatek do musu z awokado, a także jako komponent koktajlu – pysznie smakuje w połączeniu z siemieniem lnianym! Warto je dodać do zdrowych muffinek, ciast. My czasami dodajemy je do twarogu z bananem. Zabarwia na czekoladowo i pysznie smakuje!

źródła: spirulina.pl, surojadek.com, bonavita.pl