Smoothies z jagodami acai i chias są pyszne, ale delikatnie nam się znudziły! Dlatego postanowiliśmy poszukać zdrowej super żywności, którą moglibyśmy dodać do śniadań i cieszyć się ich cudownymi właściwościami. Tak trafiliśmy na jagody maqui! Pozytywny wpływ jagód maqui na zdrowie od setek lat wykorzystują rdzenni mieszkańcy Patagonii – Indianie Mapuche. Poznajcie zalety ich spożywania!

Jagody Maqui pochodzą z Ameryki Południowej. Udowodniono naukowo, że posiadają one najwięcej przeciwutleniaczy spośród wszystkich owoców! Oprócz samych jagód, przetwarza i spożywa się również łodygi oraz liście. Jagody bogate są w witaminy C i A, a także w wapń, żelazo, magnez i potas, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Chudnij jedząc jagody!

Jagody Maqui mają największe zastosowanie w procesie odchudzania – pomagają przyspieszyć metabolizm, co ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, nie powodując efektu jo-jo. Dzięki obecności przeciwutleniaczy niszczone są wolne rodniki, opóźniając tym samym proces starzenia się.

Dla zdrowia i dla urody!


Jagody maqui i sok z tych owoców warto wprowadzić do diety ze względu na wiele innych właściwości zdrowotnych:
– korzystny wpływ na skórę i spowalnianie jej starzenia;
– ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV
– stymulowanie wzrostu włosów;
– wspieranie układu odpornościowego dzięki obecności antocyjanu delfinidyny;
– działanie antybakteryjne, m.in. przeciwko Listerii;
– hamowanie rozwoju wirusa opryszczki;
– pozytywny wpływ na wzrok – ekstrakt hamuje uszkodzenia komórek fotoreceptorów siatkówki – – spowodowanych działaniem światła,
– zapobieganie osteoporozie przez zwiększanie mineralizacji kości.

W jakiej postaci je jeść?

Do Polski maqui trafiają w postaci suszonej, sproszkowanej lub jako składnik suplementów diety. Sproszkowane owoce można dodać do koktajli, lodów, domowych batonów, owsianek, deserów i budyni. Jagody maqui wykorzystuje się jako naturalny barwnik w żywności, napojach i winach.

źródła: poradnikzdrowie.pl, zielniczek.pl, chudzianka.pl